Beton komórkowy – nowoczesny materiał dla Ciebie

Beton komórkowy – nowoczesny materiał dla Ciebie

Beton komórkowy – nowoczesny materiał dla Ciebie

0
(0)

Beton komórkowy (gazobeton) to coraz popularniejszy materiał konstrukcyjny, chętnie wykorzystywany do budowy domów i innych obiektów. Skąd wziął się gazobeton, dlaczego chętnie sięgają po niego specjaliści i co można z niego budować?

Dlaczego warto budować z betonu komórkowego? Ten materiał posiada bardzo wiele zalet, od wysokiej izolacyjności cieplnej, poprzez dobrą paroprzepuszczalność, aż po dużą wytrzymałość na ściskanie. A to tylko część właściwości gazobetonu!

Krótka historia betonu komórkowego?

Należy podkreślić, że beton komórkowy nie jest nowym materiałem, ale dziś odkrywa jego zalety coraz więcej inwestorów. Początków gazobetonu należy szukać w latach 20. XX wieku, gdy szwedzki architekt Axel Eriksson rozpoczął przemysłową produkcję tego materiału. Udało mu się opracować utwardzanie bloczków z betonu komórkowego w autoklawach, wykorzystując do tego parę wodną. W Polsce przemysłowa produkcja gazobetonu rozpoczęła się w 1951 roku. Były to czasy, gdy beton komórkowy cieszył się już dużym zainteresowaniem na Zachodzie Europy.

Dziś często trudno sobie wyobrazić budowanie bez użycia gazobetonu. Wytwarza się go z mieszaniny surowców takich jak piasek kwarcowy, wapno, cement, gips. Do tego dodaje się wodę i środek porotwórczy (np. proszek aluminiowy). Tworzona jest także odmiana szara gazobetonu z dodatkiem popiołów lotnych – suporex.

Co można budować z gazobetonu?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć, że z betonu komórkowego zbudujemy niemal wszystko, a do tego szybko i niedrogo. Bloczki są precyzyjnie wykonywane, mają dokładnie taki sam rozmiar, co sprawia, że można dokładnie realizować projekt. Nie używa się spoin pionowych, ponieważ stosowany jest system pióro-wpust, a do spoin poziomych wystarczy zastosować bardzo cienką warstwę zaprawy.

Z gazobetonu można budować szybko również dlatego, że jest on dość wydajnym materiałem. Na jeden metr kwadratowy ściany wystarczy 7 bloczków (to przekłada się oczywiście na oszczędności). Gdybyśmy chcieli użyć pustaków, trzeba by zużyć aż 16 sztuk na 1 mkw. Beton komórkowy jest ponadto lekki, zatem łatwo go przenosić, a do tego jest bardzo łatwy w obróbce.

Ponad połowa ścian w Polsce jest wznoszona właśnie z betonu komórkowego (dane GUS). Mało tego, bez problemu można budować ściany jednowarstwowe bez potrzeby ich ocieplania ze względu na dużą izolacyjność cieplną gazobetonu. Ten materiał nadaje się także doskonale do tworzenia stropów i do wykańczania konstrukcji. 

Beton komórkowy pozwala łatwo budować budynki nowoczesne i energooszczędne. Warto zatem wziąć go pod uwagę, szukając dobrego materiału konstrukcyjnego. 

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.