Naprawa pęknięć ścian murowanych

Naprawa pęknięć ścian murowanych

Naprawa pęknięć ścian murowanych

0
(0)

Wielu z nas choć raz widziało rysę na murowanej ścianie lub wręcz pokaźne jej pęknięcie. Powodem powstawania tego typu uszkodzeń może być wiele czynników, na które nie mamy wpływu, a jedynie przewidując ich zaistnienie, już w trakcie planowania budowy możemy zrobić wszystko, by nie miały one wpływu na ściany.

Czynniki mające negatywny wpływ na stan i wytrzymałość budynku murowanego można najogólniej podzielić na trzy rodzaje:

  • Krótkotrwałe
  • Wielokrotne
  • Permanentne

Każdy z wymienionych czynników jest w stanie dokonać poważnych uszkodzeń ścian murowanych budynków.

Naprawa pęknięć ścian murowanych – od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do naprawy musimy zdiagnozować przyczyny powstawania zarysowań i pęknięć, w następstwie czego wyeliminować te przyczyny lub je znacznie zniwelować. W razie potrzeby należy wzmocnić odpowiednio podłoże i fundamenty całego budynku. W przypadku, gdy pęknięcia powstały na skutek przeciążenia, należy niezwłocznie ścianę odciążyć.

Naprawa pęknięć ścian murowanych – kilka metod

W zależności od rozwarcia danego pęknięcia, rodzaju czynników szkodliwych, w wyniku których uszkodzenia powstały, dobieramy najbardziej optymalną metodę naprawczą.

  1. Przemurowanie

Jest jedną z najczęściej stosowanych metod naprawy zarysowanych murów zazwyczaj w przypadkach, gdy pęknięcia nie przebiegają przez całość ściany. Przemurowując ścianę w pewnym sensie odtwarzamy pierwotne wiązanie elementów murowanych scalając tym samym rozdzielone pęknięciem części murowanej ściany. Przemurowanie najczęściej wykonuje się bezpośrednio w miejscu rysy. Praca polega na usunięciu z muru uszkodzonych elementów (cegieł) i zastąpieniu ich nowymi. Usuwa się elementy wraz z marginesem sąsiadujących z uszkodzonymi elementów. Należy idealnie odwzorować układ cegieł, dlatego najrozsądniej jest przed rozbiórką uszkodzonego fragmentu ściany zrobić zdjęcie tej części, by później identycznie odbudować ścianę w tym miejscu.

  1. Zszycie rys zbrojeniem

Naprawa w tej technologii polega na zespoleniu (zszyciu) rys przy pomocy zbrojenia. Dzięki temu zabiegowi ściana nabiera większej wytrzymałości na rozciąganie, ściskanie i ścinanie. Takie rozwiązanie wybierane jest wówczas, gdy nieznane są przyczyny powstania uszkodzenia lub nie da się wyeliminować owych przyczyn z powodów technicznych. Usuwa się zaprawę spoiny wspornej na głębokość do sześciu centymetrów, a powstałą bruzdę obficie polewa się wodą. Następnie przy pomocy specjalnego aplikatora wpuszcza się zaprawę, w której umieszcza się pręt zbrojeniowy. Jeśli kolor zaprawy nie odbiega od koloru reszty ściany, można wypełnić bruzdę do samego lica muru.

  1. Ankrowanie

Najczęściej stosowana metoda zabezpieczająca budynki przed efektami eksploatacji górniczej. Metoda ta nie zapobiega powstawaniu nowych bruzd, a jedynie powstrzymuje dalsze rozwarcie już powstałych. Ankrowanie polega na zabezpieczeniu odłączonej części muru poprzez połączenie jej z pozostałą częścią muru za pomocą cięgien wykonanych ze stali.

  1. Wzmocnienie powierzchniowe

W tym przypadku metoda dobierana jest w ścisłym powiązaniu z branym pod uwagę materiałem naprawczym. Biorąc pod uwagę metodę tradycyjną, naprawa lub wzmocnienie polegać będzie na dokładnym oczyszczeniu i zwilżeniu powierzchni ściany, zamontowaniu specjalnej siatki zbrojeniowej i nałożeniu betonu lub odpowiedniej zaprawy (cementowa, cementowo-wapienna, polimerobeton). Spoiwo, czyli zaprawę lub beton można nakładać ręcznie lub mechanicznie, a skuteczność naprawy zależeć będzie od adhezji pomiędzy murem, a materiałami naprawczymi. W celu wzmocnienia wytrzymałości materiałów naprawczych na ściskanie i rozciąganie, stosuje się w nich dodatki polimerowe. Dzięki temu zaprawa jest wytrzymalsza, niż cegła.

Naprawa pęknięć ścian murowanych – podsumowanie

Dzisiejsza technologia budowlana pozwala nam na dokonywanie rzeczy trudnych, ale niezwykle potrzebnych dla naszego bezpieczeństwa. Bywa jednak tak, że nauka i wysoko rozwinięta technologia nie zapobiegną działaniu pewnych czynników natury, fizyki, czy chemii. Warto jednak pamiętać, że technika wciąż idzie do przodu, a wraz z nią pojawiają się nowe rozwiązania, które w przyszłości jeszcze lepiej będą zaspokajać nasze potrzeby.

 

 

 

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.