Dofinansowania i ulgi podatkowe przy instalacji fotowoltaicznej

Dofinansowania i ulgi podatkowe przy instalacji fotowoltaicznej

Dofinansowania i ulgi podatkowe przy instalacji fotowoltaicznej

0
(0)

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie w pełni ekologiczne, które przyczynia się do redukcji szkodliwych gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Poza ekologią fotowoltaika przynosi korzyści finansowe.

Początkowe koszty inwestycji można obniżyć poprzez wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki. Przyśpieszą one zwrot z inwestycji.

Jakie są obecnie dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej? Jak otrzymać zwrot poniesionych kosztów, gdy już posiadamy fotowoltaikę? Jakie są dofinansowania dla osób prywatnych, firm, rolników? Wszystkich najważniejszych informacji o dotacjach na fotowoltaikę na 2024 rok dowiesz się z poniższego artykuły. Zapraszamy!

DOFINANSOWANIA NA INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ

Pod koniec 2023 zakończyła się piąta edycja najpopularniejszego programu dofinansowań w Polsce – Mój Prąd. Program ten przyczynił się do dofinansowania 89 177 instalacji fotowoltaicznych, tylko w poprzedniej edycji.

Jest to również jeden z programów, z których będziemy mogli skorzystać w 2024 roku! Z jakich innych programów możemy skorzystać, by otrzymać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną? Już odpowiadamy!

Mój Prąd

Prawdopodobnie w połowie 2024 roku możemy spodziewać się kolejnej, szóstej edycji programu Mój Prąd. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii oraz zwiększyć świadomość energetyczną w Polsce.

W ubiegłorocznej edycji tj. Mój Prąd 5.0 można było otrzymać dofinansowanie w wysokości:

  • 6 tys. zł na instalację fotowoltaiczną o mocy 2 – 10 kW,
  • 7 tys. zł na instalację fotowoltaiczną o mocy 2 – 10 kW + dodatkowe urządzenie – magazyn energii (15 tys. zł), pompa ciepła itp.

Z programu mogła skorzystać każda osoba fizyczna, która rozlicza bądź zamierza się rozliczać w systemie net – billing.

O nowej edycji nie ma jeszcze żadnych konkretnych informacji dlatego warto na bieżąco śledzić zmiany.

W ramach tegorocznej edycji ma pojawić się także możliwość otrzymania dofinansowania na małą, przydomową elektrownię wiatrową. Może być to jednak część programu Mój Prąd 6.0 lub osobna inicjatywa

Czyste Powietrze

Innym programem, z którego możemy otrzymać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną jest program Czyste Powietrze. Celem programu Czyste Powietrze jest poprawa wydajności i obniżenie emisji zanieczyszczeń wynikających z użytkowania mało efektywnych pieców czy kotłów. Program ma także na celu, by zakup Odnawialnych Źródeł Energii był możliwy dla każdego, bez względu na dochody.

Dlatego też należy pamiętać, że udział w programie i otrzymane dofinansowanie jest uzależnione od naszych przychodów.

Dotację można otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizację oraz na nierozpoczęte realizację. Program został zaplanowany na lata 2018 – 2029.

Na instalację fotowoltaiczną w ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać następujące dofinansowania:

  • Do 6 tys. zł – jest to podstawowy poziom dofinansowania (roczny dochód osoby fizycznej musi być mniejszy niż 135 tys. zł),
  • Do 9 tys. zł – jest to podwyższony poziom dofinansowania (dochód miesięczny w gospodarstwie jednoosobowym musi być mniejszy niż 2651 zł lub mniejszy niż 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym),
  • Do 15 tys. zł – jest to najwyższy poziom dofinansowania (miesięczny dochód poniżej 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym).

Możemy również skorzystać z wielu regionalnych programów dofinansowań – Stop Smog, Ochrona Atmosfery czy EKO – KLIMAT.

ULGI PODATKOWE NA INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ

Dofinansowanie z programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze można połączyć z dodatkową ulgą podatkową tzw. ulgą termomodernizacyjną.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy odliczyć od podatku aż 53 tys. zł kosztów poniesionych nie tylko w związku z zakupem fotowoltaiki, ale również związanych z termomodernizacją budynku np. zakup pompy ciepła lub wymianę okien. Małżeństwa mogą odliczyć podwójną kwotę, czyli aż 106 tys. zł.

Z ulgi mogą skorzystać osoby opłacające podatek liniowy (19%) lub podatek PIT w skali podatkowej 12% lub 32%. Z ulgi mogą skorzystać również osoby rozliczające się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jeżeli jednak skorzystaliśmy, z któregoś wyżej wymienionych programów dofinansowań to uzyskaną kwotę dotacji należy odjąć od kosztów wykazywanych w rozliczeniu podatkowym. Oznacza to, że otrzymując 6 tys. zł dofinansowania na fotowoltaikę, której koszt wynosił 40 tys. zł w uldze termomodernizacyjnej możemy odliczyć 36 tys. zł.

DOFINANSOWANIA DO FOTOWOLTAIKI DLA FIRM

Oprócz wyżej wymienionych programów dofinansowań istnieją inne programy skierowane tylko do firm/ gospodarstw rolnych.

Najpierw skupimy się na programach dofinansowań na instalację fotowoltaiczną dla firm.

Energia Plus

Energia Plus to najbardziej rozpowszechniony program dofinansowań na fotowoltaikę dla firm. Nabór potrwa do 13.12.2024 roku lub do wyczerpania środków.

Biznesmeni mogą otrzymać dotację w postaci pożyczki pokrywającej do 80% kosztów kwalifikowanych. Na jednego wnioskodawcę przypada dofinansowanie w wysokości od 0,5 do 500 mln zł. Możemy umorzyć część uzyskanej pożyczki w wysokości nie większej niż 1 mln zł.

Jeżeli w naszych panelach fotowoltaicznych wykorzystano technologię ORC to możemy otrzymać bezzwrotne dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną dla firmy do 50% kosztów kwalifikowanych.

Gwarancja Biznesmax

Program jest prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Nabór wniosków jest stały. W ramach programu Gwarancja Biznesmax możemy otrzymać gwarancję spłaty kredytu do 85% kosztów kwalifikowanych w wysokości do 3,5 mln euro.

Przemysł energochłonny – OZE

Jest to dofinansowanie w formie pożyczki na fotowoltaikę, która udzielana jest na preferencyjnych warunkach. Możliwe jest otrzymania pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych w wysokości od 5 do 300 mln zł.

Białe certyfikaty

Firmy, inwestujące w termomodernizację i Odnawialne Źródła Energii oraz ograniczają emisję szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery mogą ubiegać się o uzyskanie białego certyfikatu. Jest to świadectwo, które poświadcza, że nasze przedsiębiorstwo doprowadziło do znacznych oszczędności ton oleju ekwiwalentnego. Minimalna ilość, by uzyskać certyfikat to 10 ton oleju ekwiwalentnego, przy czym im więcej tym wyższa uzyskana premia.

Przedsiębiorstwa mogą również ubiegać się o dofinansowanie w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Ograniczeniem jest wielkość instalacji fotowoltaicznej. By móc skorzystać z ulgi podatkowej minimalna wielkość fotowoltaiki musi wynosić 6 kW.

DOFINANSOWANIA FO FOTOWOLTAIKI DLA ROLNIKÓW

Gospodarstwa rolne mogą również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej oraz białego certyfikatu na tych samych warunkach co przedsiębiorstwa.

Dodatkowymi programami dofinansowań skierowanych do rolników są:

AgroEnergia

Program AgroEnergia ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu produkcji rolnej na środowisko naturalne i poprawę wydajności i niezależności energetycznej gospodarstw rolnych w Polsce.

W ramach dofinansowania możemy otrzymać 20% kosztów kwalifikowanych. Jeżeli moc naszej instalacji fotowoltaicznej mieści się w zakresie 10 – 30 kW to nie otrzymamy więcej niż 15 tys. zł. Za to, jeżeli nasza instalacja fotowoltaiczna ma moc 30 – 50 kW to możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. zł .

Nabór w ramach programu AgroEnergia trwa do 30 marca 2025 roku.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Gospodarstwom rolnym przysługuje dodatkowa ulga inwestycyjna od podatku rolnego w wysokości 25% kosztów kwalifikowanych. W ramach tej ulgi możemy skorzystać w ciągu 15 lat od momentu zakupy instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak potwierdzić, że prąd pochodzący z instalacji fotowoltaicznej wykorzystywany jest tylko i wyłącznie do oświetlenia budynków gospodarczych i zasilenia maszyn służących do produkcji rolnej.

Kolejnym warunkiem jakim trzeba spełnić jest fakt, że fotowoltaika musi znajdować się na gruncie.

Należy również pamiętać, że z ulgi nie można skorzystać jeżeli otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd bądź AgroEnergia.

PODSUMOWANIE

Fotowoltaika to sposób na obniżenie rachunków za prąd oraz uzależnienie się od rosnących cen prądu. Dodatkowo przy skorzystaniu z dofinansowania znacznie obniżymy początkowe koszty inwestycyjne i szybciej zaobserwujemy zwrot poniesionych kosztów.

Zastanawiasz się nad własną instalacją fotowoltaiczną, a może pompą ciepła? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy Sunsol, którzy zaprojektują oraz zamontują Twoją przyszłą instalację. Dodatkowo pomogą w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz zapewnią doradztwo w zakresie zawarcia stosownej umowy, byś jak najszybciej mógł cieszyć się niezależnością energetyczną dzięki inwestycji w OZE.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.