Metody ocieplania domu drewnianego

Metody ocieplania domu drewnianego

Metody ocieplania domu drewnianego

0
(0)

Drewniany dom to inwestycja na długie lata. Jeśli nie chcemy, aby w okresie przejściowym i zimowym była zbytnio kosztowna, należy zawczasu pomyśleć o odpowiedniej metodzie ocieplenia. Utrata ciepła może narazić domowników na bardzo duże wydatki. Dobrze wykonana izolacja termiczna nie tylko przełoży się na mniejsze koszty eksploatacji domu i jego trwałość ale również zapewni komfort użytkownikom. Obecnie stosuje się wiele metod ocieplania budynków drewnianych. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto dogłębnie przemyśleć tę kwestię. Poniżej opisy najczęściej spotykanych sposobów termoizolacji.

1. Ocieplanie pianką poliuretanową

Jest to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością i skutecznie rywalizuje z innymi sposobami izolacji termicznej. Ocieplanie pianką wykonuje się w formie natrysku. Ogromną zaletą tej metody jest szczelność, gdyż substancja bardzo dobrze przywiera do powierzchni wykonanych z drewna. Pianka zapewnia także doskonałą akustykę, jeśli zostanie zaaplikowana na ścianach działowych, które zostały wykonane metodą szkieletową. Substancja wyróżnia się ponadto niezwykłą twardością oraz odpornością, co wynika z połączenia żywicy i utwardzacza. Osoby, które zdecydują się na ocieplanie pianką, mogą liczyć również na bardzo szybkie wykonanie izolacji. Aby mieć pewność, iż cały proces przebiegnie należycie, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Od skuteczności wykonania izolacji pianką zależy bowiem to, czy spełni ona swoje zadanie.

2. Ocieplanie wełną mineralną lub z włókna szklanego

Jest to jedna z najpopularniejszych metod izolacji termicznej w domach drewnianych. Wełna ma formę kawałków lub występuje jako rolka. Każdą część układa się osobno, obok kolejnych. W związku z tym ocieplenie całego budynku zajmuje sporo czasu, najczęściej około 2 tygodni. Aby metoda była skuteczna, konieczne jest bardzo staranne nakładanie warstw, gdyż tylko w ten sposób uniknie się powstania miejsc, z których ciepło będzie uciekać. Warto pamiętać również o tym, iż ewentualne drobinki, które mogłyby przedostać się do środka domu, negatywnie wpływają na układ oddechowy. Wełna mineralna i szklana jest bardzo często używana do ocieplania starych domów wykonanych z drewna. Z uwagi na jej właściwości oddychające, zapobiega zawilgoceniu, które jest bardzo niebezpieczne dla konstrukcji drewnianych.

3. Ocieplanie celulozą

Celuloza to materiał pochodzenia naturalnego, konkretnie roślinnego. Ma bardzo duże właściwości izolacyjne – zimą skutecznie odcina od mroźnego powietrza, zaś latem zapobiega przedostawaniu się ciepłego powietrza z dachu. Aplikacja celulozy w okolicach poddasza zapewnia przyjemny chłód przez cały okres upałów. Ocieplanie tą metodą polega na wdmuchiwaniu granulatu w szczeliny i skosy. Celuloza wyróżnia się także właściwościami pozwalającymi na kumulowanie ciepła w dzień i oddawanie go w nocy. Osoby decydujące się na tą metodę, mogą liczyć ponadto na bardzo dobrą akustykę w pomieszczeniach. Podczas aplikowania substancji niezwykle istotne jest precyzyjne wykonanie, ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne, gdyż w obu tych przypadkach właściwości termoizolacyjne pogorszą się. Kluczowe jest również bardzo dokładne zabezpieczenie przeciwogniowe materiału, gdyż celuloza pali się błyskawicznie.

Wybór danej metody ocieplenia domu drewnianego w dużej mierze zależy od konkretnych wymagań danej osoby. Wszystkie z wyżej wymienionych materiałów wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, dlatego podczas podejmowania decyzji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na szczegóły takie jak czas potrzebny na wykonanie izolacji, jej trwałość czy dodatkowe cechy materiału. Warto pamiętać, że ostatecznie wszystko zależy od sposobu wykonania, a raczej jego skuteczności. Z tego względu warto wybierać renomowane firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Deminiak Mateusz – Domy z drewna w Poznaniu i Szczecinie.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.