Oświetlenie do łazienki – funkcjonalne i stylowe

Oświetlenie do łazienki- funkcjonalne i stylowe

Oświetlenie do łazienki- funkcjonalne i stylowe

0
(0)

Oświetlenie  w łazience odgrywa szczególną rolę – tworzy nastrój, ma efekt dekoracyjny i wpływa na nasze samopoczucie.  Wpływa też na jej użyteczność. Światło staje się nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrza. Jeżeli oświetlenie jest dobrze wkomponowane w  łazienkowe wnętrze, to można nim wyeksponować elementy architektoniczne i meble, np.: lustra, czy jakąś szafkę.

Samopoczucie a oświetlenie

W pomieszczeniach słabo oświetlonych, sami zauważamy, że czujemy się często przygnębieni, szybciej męczymy się, a nawet jesteśmy drażliwi.  Światło jest jednym z tych bodźców odbieranych najmocniej przez ludzi – potrzebujemy światła do bezpiecznego funkcjonowania i optymistycznego patrzenia na swoje otoczenie. Właściwie oświetlona przestrzeń wyróżnia się nowoczesnym wyglądem i elegancją. Wpływ światła na ludzkie samopoczucie jest szczególnie mocno odczuwalny jesienią i zimą, gdy mamy brakuje światła naturalnego. Oświetlenie do łazienki dobiera się do swoich potrzeb oraz do wielkości pomieszczenia. W końcu ma sprzyjać porannej toalecie i służyć wieczornemu odpoczynkowi.  Problemem łazienek jest to, że najczęściej nie posiadają dostępu do naturalnego oświetlenia, więc trzeba zapewnić właściwe sztuczne światło, najlepiej z kilku źródeł.

Kilka punktów świetlnych

W łazience sprawdza się kilka punktów świetlnych. Dzięki im to miejsce staje się funkcjonalne i piękne. Wiele osób uważa, że wystarczy jedynie górne oświetlenie do łazienki, ponieważ rozświetla ono równomiernie pomieszczenie. Jednak zawsze warto zamontować w łazience oświetlenie funkcyjne  (boczne, punktowe) oraz dekoracyjne. Ilość źródeł światła zależy od wielkości i układu pomieszczenia. W ciemnych łazienkach, pozbawionych światła naturalnego (takie pomieszczenia łazienkowe najczęściej mamy w blokach) potrzebnych jest więcej punktów świetlnych. Trzeba pamiętać,że w łazience nie wolno instalować gniazd i włączników w miejscach narażonych na zachlapanie wodą. W sprawie rozplanowania oświetlenia do łazienki najlepiej poprosić o radę elektryka.

Rodzaje oświetlenia łazienkowego

Oświetlenie główne powinno zapewnić światło w całym pomieszczeniu. Sprawdza się oświetlenie łazienkowe w prostej formie, ponieważ pasuje do każdego stylu aranżacyjnego. Oświetlenie funkcyjne to głównie światło w okolicy lustra, które odpowiada za optymalne doświetlenie twarzy. Strumień światła musi padać bezpośrednio na osobę przyglądającą się w lustrze. Dekoracyjne oświetlenie montuje się przy wannie lub prysznicu.

Oświetlenie do łazienki musi spełnić określone wymogi techniczne- minimalny stopień szczelności lamp powinien wynosić IP44. Taki produkt jest odporny na wnikanie wody. Jednak lampy pod miejscem kąpielowym muszą mieć dużo wyższy stopień szczelności, np. IP66. Oznacza to, że takie lampy są odporne na działanie strumieni wody pod ciśnieniem. Najlepiej do łazienki kupować lampy wykonane z plastiku lub poliwęglanu. Przy lustrze najlepiej sprawdzi się neutralna barwa światła. Górne oświetlenie również może mieć neutralną barwę.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Inne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.