Prawidłowe oświetlenie łazienkowe

Prawidłowe oświetlenie łazienkowe

Prawidłowe oświetlenie łazienkowe

0
(0)

Idealne oświetlenie łazienki bardzo pomaga w pielęgnacji i zabiegach higienicznych.  Trudno wyobrazić sobie depilację, czy wykonanie makijażu bez odpowiedniego światła. Kiedy szykujemy się do wyjścia z domu, chcemy wyglądać dobrze. Aby ocenić swój wygląd, potrzebujemy  świata o właściwym natężeniu, ustawieniu i barwie.  W łazience światło powinno być równomierne i odpowiednie do funkcji poszczególnych stref w pomieszczeniu.

Najważniejsze założenie dotyczące oświetlenia w łazience

Za prawidłowe oświetlenie w łazience odpowiada lampa  ogólna, górna (inaczej zwana sufitową). Przy lustrze  i pod prysznicem, warto zamontować dodatkowe światło. Im większa jest łazienka, tym więcej źródeł światła trzeba uwzględnić. Taka sama zasada dotyczy wnętrz utrzymanych w ciemniejszych barwach. W jaśniejszych  łazienkach można postawić na minimalizm. Światło odbijające się od jasnych  płytek lub mebli optycznie powiększa pomieszczenie.

Jakiego oświetlenia unikać w łazience?

W łazience panują szczególne warunki, jest wilgotno. Dlatego lampki biurowe i lampy stojące na podłodze to nietrafiony pomysł, ponieważ takie oświetlenie do łazienki może być nawet zagrożeniem dla zdrowia użytkowników. Nie powinno się rozmieszczać oświetlenia na ścianie naprzeciw lustra, ponieważ refleksy i odbicia utrudniają przeglądanie się i wykonanie makijażu, czy fryzury. W małej łazience nie sprawdzą się wiszące lampy długie. Prąd i woda nie lubią swojego wzajemnego towarzystwa. Dlatego do łazienki nie można montować oświetlenia przeznaczonego do pomieszczeń suchych. Nie zapewnia ono odpowiedniego zabezpieczenia przed porażeniem i nie jest odporne na działanie wilgoci. Ze względów bezpieczeństwa do łazienki  stosuje się oprawy niskonapięciowe .

Najlepsze oświetlenie sufitowe do łazienki

W łazience obowiązkowe jest oświetlenie sufitowe, które równomiernie rozświetla całą przestrzeń. Najlepszym sufitowym oświetleniem do łazienki są plafony lub wbudowane opraw oświetleniowych.

Cechy opraw oświetleniowych do łazienki

Łazienka to miejsce, które ma swoją specyfikę. Trzeba ją uwzględnić przy projektowaniu oświetlenia. Kupując lampy do łazienki, konieczne jest zwrócenie uwagi na odporność na wodę, parę wodną i strumień wody. Stopień ochrony przed przenikaniem wody oznacza się symbolem IP. Poziom ochrony przed przenikaniem wody w wypadku lamp łazienkowych powinien być równy lub wyższy IP44. Gniazdka elektryczne powinny być umieszczone w odległości co najmniej 60 cm od miejsca, gdzie mogłyby być narażone na bezpośredni kontakt z wodą. Absolutnie nie wolno umieszczać gniazdek elektrycznych przy umywalce, wannie lub prysznicu.

Oświetlenie do łazienki nie może jej zdominować. Rozmieszczenie źródeł światła w różnych miejscach zapewnia dobre doświetlenie każdego centymetra powierzchni łazienkowej. Wielkość lamp należy dobrać do powierzchni pomieszczenia. Duże lampy niekorzystnie wyglądają w małej łazience. Druciaki, czyli lampy w metalowej „klatce” sprawdzają się jedynie w dużych łazienkach.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.