Piły stołowe do drewna – podstawowy element każdego warsztatu

Piły stołowe do drewna - podstawowy element każdego warsztatu

Piły stołowe do drewna - podstawowy element każdego warsztatu

0
(0)

Obróbka drewna to proces długi oraz wymagający precyzji. Precyzji, której człowiek nie byłby w stanie dostarczyć, gdyby nie rozwinięta dziś technologia obróbki drewna. Jedną z najbardziej podstawowych czynności podczas obrabiania materiałów drewnianych jest przecinanie, do którego najczęściej używa się dziś piły stołowej.

Jak działają piły stołowe do drewna?

Piła stołowa do drewna opierają się na bardzo intuicyjnej konstrukcji. Dwa z najważniejszych elementów to stół roboczy oraz umieszczona w nim okrągła tarcza zębata. Podstawa stołu zazwyczaj wykonana jest ze wzmocnionego materiału takiego jak np. żeliwny odlew, by wyeliminować efekt drgań. Do napędzania ostrza piły używany jest wałek, który jest wprawiany w ruch z pomocą paska klinowego połączonego z silnikiem. Tak zbudowany mechanizm jest w stanie uzyskać prędkość tarczy nawet do 4 tysięcy obrotów na minutę. Taka prędkość zapewnia wysoce precyzyjne i jednocześnie proste cięcie.

Jak widać, piły stołowe do drewna oparte są na bardzo prostej konstrukcji oraz są bardzo intuicyjne w swoim działaniu. Warto jednak zaznaczyć, że od klasycznego modelu piły stołowej dziś znajdziemy wiele odstępstw. Producenci lubią eksperymentować z różnego rodzaju usprawnieniami bądź hybrydami. Do najpopularniejszych ulepszeń należą: dodanie funkcji przechyłu agregatu pilarki, umieszczenie dodatkowego zawieszenia w celu zwiększenia stabilizacji, dodawania w standardzie przedłużenia stołu. W ten sposób piły stołowe są w stanie pozostać numerem jeden na rynku maszyn do obróbki drewna.

Piły stołowe do drewna w praktyce

Piła stołowa do drewna jest podstawowym elementem wyposażenia każdego warsztatu obróbki drewna. Proces obróbczy w zasadzie zawsze wymaga wykonania przecięcia materiału bądź dokonania lekkich korekt przy pomocy cięcia. Modele pił stołowych znajdziemy nie tylko w zakładach masowej produkcji i profesjonalnych warsztatach. Urządzenia są na tyle uniwersalne oraz jednocześnie praktyczne, że korzysta z nich w zasadzie każdy stolarz-hobbysta.

Zależnie od modelu piły stołowej, może ona służyć do okazjonalnych obróbek bądź do wielogodzinnego i nieprzerwanego cięcia. W sklepach specjalizujących się w sprzedaży maszyn do drewna takich jak JP-Tech (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna) znajdziemy modele, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w zakładach specjalistycznych jak i garażowych warsztatach. Od urządzeń kompaktowych i przystępnych cenowo do tych droższych i zarazem oferujących większą wydajność i precyzję.

Piły stołowe a inne rodzaje pił do drewna

Rynek maszyn do obróbki drewna jest dziś bardzo obszerny. Samych pił do drewna znajdziemy wiele rodzajów, więc jest w czym przebierać. Oprócz pił stołowych mamy jeszcze piły wahadłowe, taśmowe lub choćby ręczne. Czym modele stołowe różnią się od pozostałych?

Piły stołowe do drewna często określane są mianem “złotego środka”. Z ich wykorzystaniem można dokonać obróbki, której z użyciem modeli ręcznym moglibyśmy nie być w stanie się podjąć. Dodatkowo, jest to rozwiązanie dość rozsądne cenowo. Urządzenia te nie należą do najbardziej zaawansowanych maszyn do drewna, więc nie musimy martwić się kosztownym serwisem bądź drogimi częściami wymiennymi. Warto jednak nadmienić, że w przeciwieństwie do pił taśmowych, piły stołowe do drewna nie nadają się do obróbki masowej, charakterystycznej dla zakładów produkcyjnych.

Piły stołowe do drewna są najczęściej używanymi maszynami do obróbki drewna. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści jak i początkujący majsterkowicze. Są to narzędzia uniwersalne, niedrogie, praktyczne, a w rękach profesjonalisty mogą zastąpić wiele specjalistycznych urządzeń.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.