W jaki sposób najbezpieczniej dostać się na dach budynku?

W jaki sposób najbezpieczniej dostać się na dach budynku?

W jaki sposób najbezpieczniej dostać się na dach budynku?

0
(0)

Niezależnie od tego, czy mamy na to ochotę czy nie, czasami musimy w jakiś sposób dostać się na dach. Powodów może być cała masa – najczęściej jednak chodzi o dostęp do wszelakich zamontowanych tam urządzeń technicznych. Po przeczytaniu tego wpisu dowiecie się, co zrobić, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko wypadku!

Na samym początku warto zaznaczyć jedną rzecz – niezależnie od podjętych środków bezpieczeństwa, wypadek przy wejściu na dach jest możliwy. Tak, jak i przy każdej innej czynności. Kluczem jest to, by zachować uwagę i być skupionym. Dyscyplina i powolne, metodyczne działanie zmniejsza szansę na nieprzyjemny incydent.

Jak dostać się na dach?

Najprostsze rozwiązania są zwykle najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze. Dlatego gdy myślimy o sprawieniu sobie pewnej i bezpiecznej drogi na dach, powinniśmy zastanowić się nad specjalnym wyłazem dachowym. To klapa, którą możemy dostać się na dach, nie wychodząc uprzednio z budynku klasycznymi drzwiami. Jednak co zrobić, jeśli tego włazu nie ma? W takim wypadku najrozsądniejsza jest drabina – na przykład taka jak drabina dachowa CRYNOLINE.

Drabiny dachowe to wygodne rozwiązanie, które pozwala dostać się gdzie trzeba bez angażowania drabiny ruchomej czy podnośnika. Raz zamontowana może służyć nawet kilka-kilkanaście lat. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na model wykonany z aluminium, konserwacja jest ograniczona właściwie do minimum. Musimy jednak pamiętać o obowiązkowej kontroli zamontowanej drabiny. Przynajmniej raz w roku, a jeśli jest intensywnie wykorzystywana to nawet częściej.

Jak bezpiecznie korzystać z drabiny?

Jeśli z drabiny chcemy korzystać bezpiecznie, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – nie spieszmy się! Metodycznie zmieniajmy ręce i nogi. Może zajmie nam to kilka sekund dłużej niż szaleńcza wspinaczka do góry, ale bezpieczeństwo powinno być ważniejsze. Analogicznie wygląda oczywiście sytuacja przy schodzeniu w dół. Oprócz tego, warto zainteresować się różnymi technicznymi sposobami na poprawę bezpieczeństwa. Możemy pomyśleć o koszach ochronnych czy specjalnie ogumionych i wyprofilowanych stopniach. Dodatkowo, jeśli nasza drabina jest dłuższa, to warto pomyśleć o podeście, na którym można przez chwilę odpocząć. Uwaga – takie podesty są obowiązkowe, gdy nasza drabina ma przynajmniej 10 metrów!

Na sam koniec warto powtórzyć jeszcze raz, że najważniejszy jest spokój i brak pośpiechu. Gdy wchodzimy gdzieś na szybko, nie pomoże ani podest odpoczynkowy ani specjalne stopnie. Wybierzcie więc solidną drabinę, odpowiednie zabezpieczenia i po prostu – uważajcie na siebie!

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.