Do czego wykorzystuje się areator?

Do czego wykorzystuje się areator?

Do czego wykorzystuje się areator?


Panuje przekonanie, że trawa w ogrodzie rośnie sama i w zasadzie niewiele pracy trzeba włożyć w piękny trawnik w ogrodzie. Wystarczy skosić trawę i w razie suszy podlać, aby trawa nie zrobiła się żółta. Doświadczeni posiadacze ogrodu doskonale wiedzą, że powyższe przekonanie niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Piękny, urzekający zielenią trawnik wymaga wiele pracy. Jego pielęgnację mogą nam ułatwić profesjonalne narzędzia ogrodnicze: aeratory i wertykulatory.

Kiedy przeprowadzić aerację i wertykulację?

Stan trawnika po zimie nie zachwyca. Potrzebuje pomocy, aby odzyskać swój wygląd. Wiosną prac w ogrodzie jest mnóstwo, dlatego sama myśl o czasochłonnej renowacji trawnika niweczy wiosenny optymizm i radość z pierwszych ciepłych dni. Na szczęście profesjonalny sprzęt ogrodowy: aerator i wertykulator ułatwiają i znacznie skracają prace związane z pielęgnacją trawnika.

Aeracja przed lub w trakcie nawożenia na koniec sezonu wspomaga rozwój korzeni. W lecie napowietrzanie wykonuje się w celu polepszenia dystrybucji wody do systemu korzeniowego. Dzięki temu rośliny lepiej wykorzystują wodę i są odporniejsze na suszę, a właściciel ogrodu nie musi zbyt często podlewać trawnika, a zatem oszczędza wodę.

Aerator i wertykulator usuwają wszelkie zanieczyszczenia z trawnika, odpowietrzają glebę. Efektem tych działań jest intensywnie zielony trawnik o bujnej trawie będący przepiękną dekoracją ogrodu. Zmiany w wyglądzie trawnika są zauważalne już po pierwszym użyciu powyższych urządzeń.

Dla małego i dużego ogrodu

Aeratory i wertykulatory sprawdzą się w małych i dużych ogrodach. Podczas pierwszego przejazdu lepiej nie ustawić zbyt głęboko noży – wystarczy 5mm, aby pozbyć się warstwy filcu i innych resztek. Głębokość nacięć zwiększa się stopniowo. Większość modeli powyższych urządzeń jest wyposażona w kosz, w którym odkładają się odpadki powstałe podczas zabiegów. Nie wolno ich wykorzystywać do wytwarzania kompostów, ponieważ zawierają zarodniki szkodliwych grzybów. Użycie ich jako nawozu grozi uszkodzeniem warstw gleby i zniszczeniem trawnika. Do mniejszych ogrodów polecane są aeratory i wertykulatory elektryczne, do większych spalinowe.

Jak przygotować trawnik do aeracji i wertykulacji?

Zanim przystąpi się do zabiegów aeracji i wertykulacji należy skosić trawę na wysokość 2-3 cm i obficie podlać. Kiedy woda wsiąknie w grunt, można przystąpić do zabiegu. Wałki w wertykulatorze obracają się tylko w jedną stronę, więc nie ma możliwości wykonania manewru cofania. Zabieg najpierw wykonuje się w liniach poziomych, a potem pionowych. Zapewnia to lepsze napowietrzenie gleby. Przy pomocy aeratora nakuwa się ziemię i rozluźnia podłoże, co sprawia, że powietrze przedostaje się do głębszych warstw gleby.

Zabiegi aeracji i wertykulacji poprawiają jakość trawnika, podnoszą jego odporność na chwasty i suszę i intensywne użytkowanie. Kolejną zaletą zabiegów napowietrzania gleby i usuwania mchu oraz filcu jest to, że na murawie nie tworzą się nieestetycznie wyglądające kałuże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *