Do czego wykorzystuje się areator?

Do czego wykorzystuje się areator?

Do czego wykorzystuje się areator?

0
(0)


Panuje przekonanie, że trawa w ogrodzie rośnie sama i w zasadzie niewiele pracy trzeba włożyć w piękny trawnik w ogrodzie. Wystarczy skosić trawę i w razie suszy podlać, aby trawa nie zrobiła się żółta. Doświadczeni posiadacze ogrodu doskonale wiedzą, że powyższe przekonanie niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Piękny, urzekający zielenią trawnik wymaga wiele pracy. Jego pielęgnację mogą nam ułatwić profesjonalne narzędzia ogrodnicze: aeratory i wertykulatory.

Kiedy przeprowadzić aerację i wertykulację?

Stan trawnika po zimie nie zachwyca. Potrzebuje pomocy, aby odzyskać swój wygląd. Wiosną prac w ogrodzie jest mnóstwo, dlatego sama myśl o czasochłonnej renowacji trawnika niweczy wiosenny optymizm i radość z pierwszych ciepłych dni. Na szczęście profesjonalny sprzęt ogrodowy: aerator i wertykulator ułatwiają i znacznie skracają prace związane z pielęgnacją trawnika.

Aeracja przed lub w trakcie nawożenia na koniec sezonu wspomaga rozwój korzeni. W lecie napowietrzanie wykonuje się w celu polepszenia dystrybucji wody do systemu korzeniowego. Dzięki temu rośliny lepiej wykorzystują wodę i są odporniejsze na suszę, a właściciel ogrodu nie musi zbyt często podlewać trawnika, a zatem oszczędza wodę.

Aerator i wertykulator usuwają wszelkie zanieczyszczenia z trawnika, odpowietrzają glebę. Efektem tych działań jest intensywnie zielony trawnik o bujnej trawie będący przepiękną dekoracją ogrodu. Zmiany w wyglądzie trawnika są zauważalne już po pierwszym użyciu powyższych urządzeń.

Dla małego i dużego ogrodu

Aeratory i wertykulatory sprawdzą się w małych i dużych ogrodach. Podczas pierwszego przejazdu lepiej nie ustawić zbyt głęboko noży – wystarczy 5mm, aby pozbyć się warstwy filcu i innych resztek. Głębokość nacięć zwiększa się stopniowo. Większość modeli powyższych urządzeń jest wyposażona w kosz, w którym odkładają się odpadki powstałe podczas zabiegów. Nie wolno ich wykorzystywać do wytwarzania kompostów, ponieważ zawierają zarodniki szkodliwych grzybów. Użycie ich jako nawozu grozi uszkodzeniem warstw gleby i zniszczeniem trawnika. Do mniejszych ogrodów polecane są aeratory i wertykulatory elektryczne, do większych spalinowe.

Jak przygotować trawnik do aeracji i wertykulacji?

Zanim przystąpi się do zabiegów aeracji i wertykulacji należy skosić trawę na wysokość 2-3 cm i obficie podlać. Kiedy woda wsiąknie w grunt, można przystąpić do zabiegu. Wałki w wertykulatorze obracają się tylko w jedną stronę, więc nie ma możliwości wykonania manewru cofania. Zabieg najpierw wykonuje się w liniach poziomych, a potem pionowych. Zapewnia to lepsze napowietrzenie gleby. Przy pomocy aeratora nakuwa się ziemię i rozluźnia podłoże, co sprawia, że powietrze przedostaje się do głębszych warstw gleby.

Zabiegi aeracji i wertykulacji poprawiają jakość trawnika, podnoszą jego odporność na chwasty i suszę i intensywne użytkowanie. Kolejną zaletą zabiegów napowietrzania gleby i usuwania mchu oraz filcu jest to, że na murawie nie tworzą się nieestetycznie wyglądające kałuże.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.