Jak dopasować kolor ścian do mebli?

Jak dopasować kolor ścian do mebli?

Jak dopasować kolor ścian do mebli?

0
(0)

Na wystrój mieszkania składa się wiele elementów, jednak do dwóch najważniejszych należy wyposażenie, czyli meble oraz wykończenie ścian. Obok designu liczy się tutaj przede wszystkim paleta barw, na jaką się zdecydujemy. Kiedy mamy już meble, dopasowanie konkretnych kolorów nie powinno być trudne, jeśli tylko poznamy kilka zasad i trików, jakie wiążą się z prawidłowym dobraniem koloru ścian do pozostałego wyposażenia.

Meble i kolor ścian – metoda kontrastowa

Pierwszą i najprostszą metodą, jaką można kierować się przy malowaniu ścian w taki sposób, aby ładnie eksponowały się z meblami, jest zasada kontrastu. W takiej sytuacji do jasnych mebli wybieramy ciemniejsze kolory, a do ciemnych mebli jaśniejsze. Dzięki temu oba elementy aranżacji zachowują swoją indywidualność, ale równocześnie tworzą nieszablonową i miłą dla oka kompozycję. W celu wybrania kontrastowego koloru do mebli musimy najpierw dokładnie określić ich barwę, a następnie przy wykorzystaniu koła kolorów, dobrać ten, który znajduje się po przeciwnej stronie.

Przy czym ważne jest też to, jakiego koloru są inne elementy wykończenia np. okna, framugi drzwi lub metalowe rury czy inne części konstrukcji budynku, które są widoczne. Tutaj możemy się dopasować albo również wprowadzić zmianę i pomalować np. futryny i pozostałe elementy, do czego nadają się np. farby Tikkurila do drewna i metalu. A jeśli nasze meble mają już za sobą najlepsze lata, to również przy gruntownym malowaniu ścian, można zastanowić się nad ich odnowieniem i zmianą ich koloru. Na rynku są farby przeznaczone do malowania mebli. Dzięki temu zyskamy jeszcze większe pole do aranżacji nowego wystroju.

Malowanie ścian – zabawa z tonacją

Kolejnym sposobem na sprawne dopasowanie koloru ścian do mebli jest postawienie na tonację. W tym przypadku nie ma mocnego kontrastu, działamy na zasadzie zmiany tonacji poszczególnych kolorów. Takie rozwiązanie wskazane jest wtedy, gdy nie lubimy kontrastów i mocnych akcentów. Przy obecnej palecie barw, w jakiej dostępne są farby, można uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Ściany w pomieszczeniu mogą być pomalowane na ciemniejszy lub jaśniejszy odcień tego samego koloru.

Kolory neutralne – czyli bezpieczny design

W przypadku gdy nie chcemy stawiać na rozwiązania oryginalne i nieszablonowe, których efektu nie jesteśmy pewni albo po prostu nie czujemy się zbyt dobrze w roli dekoratora wnętrz, a chcemy, żeby pomalowane pomieszczenia były stylowe, to warto postawić na kolory neutralne, z którymi aranżacja zawsze się uda. Jest to przede wszystkim biel, która pasuje praktycznie do wszystkiego, a także odcienie szarości, beże i brązy.

Ważne jest jednak to, aby przy wyborze koloru ścian nie patrzeć tylko na meble, ale również na to, jak duże jest pomieszczenie oraz ile dziennego światła do niego dociera. Małe pokoje lepiej jest malować na jaśniejsze kolory, które je optycznie powiększają. Natomiast duże przestrzenie można spokojnie pomalować ciemniejszymi kolorami, które nadadzą im większej przytulności. Przy czym nie bójmy się stawiać na różnorodność i malować ściany na różne kolory czy stosować jakieś ciekawe dekory ścienne, które także można dopasować do stylu mebli. Dzięki temu nasza przestrzeń będzie nie tylko ciekawsza, ale również zyska swój indywidualny charakter.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.