Projekty domów na wąską działkę

Projekty domów na wąską działkę

Projekty domów na wąską działkę

5
(1)

Wąska działka wydaje się trudnym „materiałem” do zaprojektowania. Umieszczenie na niej domu, garażu i wygospodarowanie miejsca na ogród mogą wydawać się niemożliwe, szczególnie dla osób, które z projektowaniem mają niewiele wspólnego. Tymczasem taka działka to nie tylko całkiem ciekawe miejsce, ale to również potencjał, który można interesująco wykorzystać. Jak takie miejsce zagospodarować?

Dom na wąską działkę

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że wąska działka to nie jest koniec świata. To, że działka nie jest duża, nie oznacza że nie da się na niej nic zbudować i trzeba się liczyć z maleńkim domkiem o niewielkiej powierzchni, gdzie garaż to w ogóle już na początku trzeba sobie podarować.

Nie koniecznie. Nawet na wąskiej działce może stanąć ciekawy budynek, a w jego pobliżu znajdzie się miejsce nie tylko na garaż, ale również na ogród z częścią dekoracyjną i rekreacyjną.

Wąska działka może też mieć wiele zalet, a budowa domu w takim terenie wcale nie musi być kosztowna.

Co warto wiedzieć

Duże i stale rosnące zainteresowanie budową własnego domu powoduje, że ceny działek nieustannie rosną. Rozwiązaniem dla osób, które dysponują mniejszymi środkami, może być właśnie kupienie działki wąskiej, gdzie tej przestrzeni nie ma może tak wiele, ale nie oznacza to, że nie ma jej wcale.

Działki wąskie są o wiele tańsze. W niektórych przypadkach różnica jest nawet dwukrotna w przeliczeniu na metr kwadratowy terenu. Projektanci domów również odpowiadają na trend kupowania działek mniejszych i tańszych i opracowują kolekcje projektów na mniejsze działki. Znaleźć można nawet projekty domów na wąską działkę do 12 m szerokości.

Decyzja o wybraniu wąskiej działki nie jest więc tak problematyczna, jak jeszcze kilka lat temu, a jednocześnie pozwala oszczędzić środki na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na początkowym etapie prac. To bardzo dużo.

Projekty domów na wąską działkę

Projekty domów parterowych na wąską działkę to rzadkość. Z uwagi na ograniczenia przestrzenne (odległość ścian budynku od granicy działki) oraz przepisy prawa budowlanego, dom na wąskiej działce nie może być zbyt szeroki. Dlatego też jego powierzchnię buduje się w dużym stopniu za pomocą piętra lub poddasza użytkowego. W ten sposób można pomieścić wszystkie planowane pomieszczenia i nie są one małe.

W projektach domów na wąskie działki należy również uwzględnić to, że są sposoby, by zyskać trochę oszczędności w metrach.

Zgodnie z przepisami odległość ściany od granicy działki nie może przekroczyć 4 metrów, jeżeli w ścianie znajdują się okna lub drzwi. Jeżeli tych otworów nie ma, to odległość może już wynosić trzy metry. Co, jeżeli jest to atrakcyjna strona i chcesz, by tamtędy jednak wpadało światło? Okna można zamienić na luksfery. Luksfery pozwalają na zachowanie odległości 3 metrów, a nie 4, a jednocześnie przepuszczają światło słoneczne do wnętrza budynku.

Problem może się pojawić z umieszczeniem garażu. Można go usytuować zarówno obok budynku. Wtedy warto zwrócić uwagę, by była to strona północna lub wschodnia. I tak nie ma tam dużo światła, więc nie będzie dużych strat. Można też wybudować garaż pod domem. Oszczędzi się wówczas przestrzeni, którą można wykorzystać na ogród lub taras.

Istotne znaczenie ma odpowiednie umieszczenie drzwi wejściowych. Można je zaplanować w szczytowej ścianie. Dzięki temu uniknie się długich korytarzy, zabierających powierzchnię, którą można by było przeznaczyć na pokoje. Oryginalnym rozwiązaniem jest też zastosowanie drzwi w narożnikach domów. Taki pomysł warunkuje również oryginalne rozmieszczenie pozostałych pomieszczeń. Może też przyczynić się do efektywnego wykorzystania przestrzeni wewnątrz budynku.

Domy na wąskiej działce wcale nie muszą być maleńkie. Wiążą się z pewnymi utrudnieniami projektowymi. przy połączeniu wiedzy i kreatywności mogą powstać naprawdę atrakcyjne i funkcjonalne budynki, które uda się wznieść przy nieco mniejszych kosztach niż w przypadku domków na działkach szerokich.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.