Wąż do podlewania ogrodu, a może system nawadniający – co lepiej wybrać? Ekonomia kontra funkcjonalność

Wąż do podlewania ogrodu, a może system nawadniający – co lepiej wybrać? Ekonomia kontra funkcjonalność

Wąż do podlewania ogrodu, a może system nawadniający – co lepiej wybrać? Ekonomia kontra funkcjonalność

0
(0)

Systemy podlewania ogrodu mogą być tradycyjne, niewymagające planów na etapie wykonywania przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej albo wręcz przeciwnie, nowoczesne, wynurzalne i intuicyjne. Rozważymy, które z nich będą lepszym rozwiązaniem i weźmiemy pod uwagę ekonomię, w sensie kosztów, w kontrze do funkcjonalności. Czy tańsze rozwiązanie jest zawsze gorsze? Przekonajmy się!

Węże ogrodowe – na które najlepiej się zdecydować w zależności od wielkości trawnika

Mamy do wyboru wiele rodzajów węży ogrodowych. Można wybrać modele w oplocie poliestrowym albo z tworzywa sztucznego (PCV. Na pewno na uwagę zasługują także tekstylne, które są odporne na promieniowanie UV i w pewnym sensie kojarzą się z wężami strażackimi. Oczywiście poszczególne węże mogą być tak samo wydajne, jeśli są właściwie eksploatowane. Warto więc wybrać do nich wózek, z którego będzie można je rozwijać. Dzięki temu woda będzie zawsze płynęła pełnym strumieniem. Węże ogrodowe mają różną średnicę i to na nią trzeba zwrócić uwagę dobierając je do wielkości trawnika. W przypadku małego sprawdzi się model ½ cala. Z kolei do średniego odpowiedni będzie wąż ogrodowy o średnicy ¾ cala. Jeśli dysponujesz dużym sadem, w którym chcesz podlewać drzewa i krzewy, wybierz wariant 1 cal lub 5/4 cala. Warto jeszcze wspomnieć o wężach kroplujących, czyli oddających wilgoć całą powierzchnią stopniowo, które można umieścić na rabatach, a także wężach zraszających, które można ustawić zarówno otworami do góry, jak i w kierunku gleby.

Wszystkie zalety stosowania węża ogrodowego

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tradycyjnego systemu podlewania ogrodu, to przedstawimy Ci w skrócie wszystkie jego zalety. Już wiesz, że wąż do podlewania ogrodu powinien być w zestawie z bębnem z którego będzie rozwijany. Warto by ów bęben znajdował się na wózku, dzięki temu system nawadniania będzie mobilny. Do węża ogrodowego możesz dobrać odpowiednie końcówki zraszające, dzięki którym świetnie sprawdzi się do podlewania trawnika i nie będziesz mieć problemów z zalewaniem go zbyt mocnym strumieniem. Trzeba jednak pamiętać, że silny strumień jest potrzebny w sytuacji, gdy dopiero zakładasz trawnik. Wtedy trzeba go obficie podlewać, aby trawa szybko wzeszła. Wężem ogrodowym podlejesz także rabaty, krzewy czy drzewa i dotrzesz z nim w każdy fragment ogrodu.

System nawadniający – co mamy do wyboru?

Jeśli chodzi o system nawadniający, to nie masz do wyboru jedynie automatycznych systemów zraszających, które podłączone są do rur hydraulicznych, możesz bowiem zdecydować się na zraszacze wahadłowe czy też obrotowe, które ustawia się na trawniku i podłącza do węża. Mikrozraszacze i kurtyny wodne, które mogą także być zamontowane nad ziemią to ciekawe możliwości, szczególnie w przypadku podlewania rabat.

Czy drogi system zraszający zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem?

Oczywiście system zraszający wynurzalny podłączony do rur hydraulicznych jest bardzo estetycznym rozwiązaniem, a ponadto nie trzeba nawet włączać ich i wyłączać, oczywiście można, ale takie systemu uruchamiają się intuicyjnie na podstawie zebranych informacji o wilgotności powietrza i gleby, czyli specjalnych czujników. Niewątpliwie za wygodę trzeba też sporo zapłacić, bo użytkowanie jakiegokolwiek węża ogrodowego jest zdecydowanie tańsze. Nie można też powiedzieć, że w kwestii funkcjonalności bardzo ustępuje automatycznym systemom. Jedyną niedogodnością jest to, że każdorazowo wąż trzeba rozłożyć, podłączyć do zraszacza bądź obsłużyć, w zależności od rodzaju, na który się zdecydujemy. Jednak odpowiednie ciśnienie wody w połączeniu z właściwą średnicą węża, a także dyszami daje naprawdę dobre rezultaty, zarówno w przypadku podlewania trawnika, jak i roślin.

Czy zatem wygrywa ekonomia czy funkcjonalność, a właściwie wygoda? Według nas sprawa jest oczywista, zważywszy również na fakt, że systemy zraszające muszą być zaplanowane odpowiednio wcześnie. Węże ogrodowe są różnorodne, a praca w ogrodzie przecież wcale nie jest bardzo uciążliwa, a bywa nawet relaksująca. Ale oczywiście ostateczny wybór należy do Was.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.