Tablica adresowa na dom – dlaczego powinna być podświetlana?

Tablica adresowa na dom – dlaczego powinna być podświetlana?

Tablica adresowa na dom – dlaczego powinna być podświetlana?

5
(1)

Przechadzając się wieczorową porą ulicą pełną domów możesz zauważyć, iż nie każdy z nich będzie posiadał oświetlenie. Tyczy się to nie tylko podwórza, ale również samego numeru domu. Brak światła może sprawić naprawdę wiele problemów – przede wszystkim związanych z rozpoznaniem adresu oraz numeru posesji. Właśnie z tego powodu powstał obowiązek oświetlania tablic na domach! Kogo on dotyczy, czy jego niedopełnienie grozi karą, a także jakie zalety posiada tablica adresowa podświetlana? Odpowiedzi na te pytania poznasz poniżej!

Tablica adresowa – obowiązek prawny

Jedną z najważniejszych, a jednocześnie mało znanych, informacji jest fakt, iż obowiązek wieszania oraz oświetlania tablic adresowych został uregulowany prawnie. Według ustawy stanowiącej o obligatoryjności posiadania tablic adresowych, obowiązek ten należy do właściciela danej nieruchomości – bez względu na to czy mowa o domu rodzinnym, czy też o budynku pod działalność firmy. Tablica adresowa powinna być przymocowana w widocznym miejscu na frontowej ścianie posesji, tak by była widoczna już z ulicy. Dodatkowo ustawa reguluje również informacje, jakie tablica powinna zawierać. Jest to dokładna nazwa ulicy, jej numer, a także w zależności od danej miejscowości, jej nazwa czy też dzielnica. W przypadku niedopełnienia powyższych obowiązków właściciel nieruchomości może zostać obciążony karą grzywny.

Jednak czy to jedyny aspekt prawny dotyczący tablic? Istnieje również druga część uregulowań dotyczących tablic adresowych!

Oświetlanie tablicy adresowej – czy jest konieczne?

Druga część uregulowań prawnych nałożonych na właścicieli nieruchomości dotyczy oświetlenia tablicy adresowej. Jest to obowiązek nałożony na każdego właściciela, bez wyjątku na przeznaczenie danej posesji. W tym przypadku również mamy styczność z karą grzywny za niedostosowanie się do przepisów. Tablica adresowa powinna być oświetlona w taki sposób, aby z widoku ulicy istniała swobodna możliwość odczytania dokładnego adresu. Co ważne, odczytanie to powinno nie sprawiać problemu nawet w nocy czy przy złej pogodzie.

Prawo to powstało w szczególności z myślą o pracy służb ratunkowych. Bez względu na to czy jest to policja, straż pożarna czy też karetka pogotowia, dotarcie do celu każdej z tych jednostek jest niezwykle ważne. Służby ratunkowe niosą pomoc i nieraz naprawdę ratują życie. Właśnie dlatego nie należy utrudniać im pracy poprzez niedoświetlenie adresu. Przez tego typu zachowanie służby mogą nie dotrzeć do danego domu na czas ze względu na długie poszukiwania odpowiedniej ulicy czy adresu.

Zadbaj o życie swoje, swoich bliskich oraz sąsiadów – zamontuj tablicę adresową z podświetleniem już dziś!

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.