Sterowniki WiFi – inteligentne systemy zarządzania urządzeniami

Sterowniki WiFi – inteligentne systemy zarządzania urządzeniami

Sterowniki WiFi – inteligentne systemy zarządzania urządzeniami

0
(0)

Rozwiązania z zakresu smart home wielu osobom wciąż kojarzą się przede wszystkim z filmami science-fiction. Tymczasem już teraz możesz niewielkim kosztem zmienić swój dom na bardziej inteligentny i zdecydowanie zwiększyć komfort codziennego życia. Umożliwiają to między innymi sterowniki WiFi, które są niezwykle łatwe w integracji i zastosowaniu. Dowiedz się więcej!

Sterownik WiFi smart home – co to takiego?

Istnieją różne sposoby na zdalną kontrolę domowych urządzeń i systemów. Rozwiązania smart home mogą wykorzystywać łączność przewodową, radiową lub internetową. To właśnie sterowniki Wi-Fi należą do najprostszych w użyciu i implementacji. Wykorzystując domową sieć Wi-Fi, aplikację mobilną oraz usługę chmurową, pozwalają błyskawicznie zamienić właściwie dowolne urządzenie elektryczne w urządzenie „smart”.

Sterownik Wi-Fi jest bardzo łatwy w instalacji. Do komunikacji nie potrzebuje też dodatkowej centrali czy bramki. System można dowolnie rozbudowywać, dodając kolejne moduły. Obsługa jest niezwykle intuicyjna. Dzięki sterownikom Wi-Fi można włączać i wyłączać dowolne urządzenia, sterować ich pracą i korzystać z automatycznych programów. Dzięki temu jest to rozwiązanie znacznie podnoszące komfort życia.

Sterownik WiFi – zastosowania

Sterowniki WiFi mają wiele zastosowań. Mogą współpracować z każdym urządzeniem elektrycznym, ułatwiając ich obsługę. Najczęściej sterowniki WiFi wykorzystuje się do kontroli:

  • oświetlenia LED (w tym LED RGB),
  • ogrzewania (zarówno tradycyjnego, jak i podłogowego, promienników itp.),
  • dowolnych gniazd i obwodów elektrycznych,
  • rolet,
  • bram.

Sterowanie odbywa się najczęściej poprzez aplikację mobilną lub za pomocą fizycznych przycisków umieszczonych na przykład na ścianie, podobnie jak zwykłe przełączniki. Połączenie z chmurą umożliwia również sterowanie zdalne, bez konieczności dostępu do domowej sieci. Niektóre zdalne systemy sterowania WiFi umożliwiają też połączenie z systemem lokalnie, co okazuje się niezwykle przydatne np. w razie awarii sieci lub routera. Dodatkową funkcjonalnością może być obsługa głosem.

Sterowniki WiFi – obsługa domowych urządzeń przez aplikację mobilną
Sterowniki WiFi to cały dom w zasięgu ręki. Umożliwiają obsługę przez aplikację mobilną oświetlenia czy ogrzewania, a także rolet, bram czy dowolnych urządzeń elektrycznych.

Sterownik WiFi – możliwości

Warto wiedzieć, że sterownik WiFi zapewnia nie tylko możliwość włączania lub wyłączania światła albo sterowania dowolnym systemem bez wstawania z kanapy. To również programowanie, ustalanie harmonogramów i rozmaitych „scen” dostosowanych do aktualnie wykonywanych czynności lub nastroju. Szerokie możliwości aplikacji połączonych ze sterownikami WiFi ułatwiają wybieranie własnych ustawień i dostosowanie funkcjonowania domu czy mieszkania do stylu życia jego mieszkańców.

Przykładowo sterownik rolet WiFi może być zaprogramowany tak, by podnosić je o określonej godzinie, budząc domowników naturalnym światłem. Sterownik ogrzewania podłogowego WiFi może regulować temperaturę w zależności od pory dnia – np. obniżać ją na noc. Możliwe jest kreowanie rozmaitych harmonogramów i synchronizowanie ich np. z kalendarzem Google. 

Nowoczesne systemy tego typu pozwalają też na tworzenie scen lub scenariuszy, czyli kompletów ustawień dla rozmaitych sytuacji. Na przykład przy ustawieniu „praca” sterownik światła WiFi może ustawiać sprzyjające produktywności, jasne i chłodne oświetlenie, sterownik ogrzewania ustawiać odpowiednią temperaturę, a sterowniki gniazd elektrycznych włączać potrzebne urządzenia. Natomiast przy ustawieniu „TV” czy „film” sterowniki WiFi do rolet mogą je opuszczać, a sterowniki LED RGBW ustawiać nastrojowe oświetlenie. Dzięki scenariuszom można też naciśnięciem jednego przycisku dostosować pracę systemów i urządzeń podczas wyjścia z domu – obniżyć temperaturę, wyłączyć światło i wszelkie urządzenia elektroniczne, zasłonić rolety – albo zadbać o ustawienia symulujące obecność domowników podczas dłuższego wyjazdu.

Sterowniki Wi-Fi – czy warto?

Dobry system smart home pracujący w oparciu o sterowniki WiFi na pewno jest korzystnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki niemu można nie tylko zwiększyć codzienny komfort życia, ale również zadbać o bezpieczeństwo czy obniżenie rachunków. Większość systemów tego typu jest prosta w implementacji i obsłudze. Mają one również przystępne ceny. Jeśli więc chcesz unowocześnić swój dom, na pewno warto się zainteresować tym rozwiązaniem.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.