Płyta gazowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Płyta gazowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Płyta gazowa - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0
(0)

Wiele osób zastanawia się jaką płytę gazową wybrać. Szeroki zakres ofert w sklepach powoduje, że nie zawsze wiadomo na jakie aspekty i cechy płyt zwrócić uwagę. W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z powszechnym produktem jakim jest płyta gazowa. Jaką wybrać, by być zadowolonym z codziennego użytkowania? Oto sugestie.

Rodzaje płyt gazowych

Głównym kryterium przy wyborze płyty jest materiał z jakiego jest wykonana. I tak do dyspozycji są takie płyty jak:

  • płyta gazowa emaliowana
  • płyta gazowa szklana
  • płyta gazowa żeliwna
  • płyta gazowa stalowa

Płyta gazowa emaliowana jest jedną z najtańszych płyt. Nie wykazuje jednak dużej wytrzymałości, ale jest zaletą jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Bez trudu można pozbyć się zabrudzeń, co pozwala zadbać o czystość w domu.

W zakresie kwestii, jaką stanowią rodzaje płyt gazowych, wartą zwrócenia uwagi jest płyta gazowa szklana. Optycznie przypomina nowoczesną płytę indukcyjną, a palniki są pokryte dodatkową, szklaną powłoką. Dzięki temu szybko można pozbyć się z niej zabrudzeń i znacząco ograniczyć czas przeznaczony na sprzątanie. Obecnie wartą uwagi płytą gazową pod szkłem jest najnowszy model płyty Solgaz OPTIMa

płyta gazowa pod szkłem - Solgaz Optima

Dla odmiany płyta gazowa żeliwna wykazuje znacznie większą wytrzymałość. To efekt zastosowania żeliwnego rusztu, odpornego na uszkodzenia. Jest to trwały produkt, przez co także okres użytkowania płyty jest znacznie dłuższy niż w przypadku np. płyty szklanej. Żeliwo na długi czas zachowuje również estetyczny wygląd.

Z kolei płyta gazowa stalowa to rozwiązanie dość tanie, a jednocześnie odporne na uszkodzenia. Taka płyta jest chętnie wybierana przez osoby ceniące design wnętrza, ponieważ dobrze komponuje się z innymi elementami wystroju, także w nowoczesnych aranżacjach przestrzennych.
Oprócz rodzajów płyt istotne znaczenie mają też rodzaje palników, jakie znajdują się w nich. Oto one.

Rodzaje palników i ruszt w płytach gazowych

Decydując się na zakup płyty gazowej zwraca się uwagę również na rodzaje palników i ruszt w płytach gazowych. Wskazuje się na trzy typy palników gazowych:

  • bez wstępnego zmieszania z powietrzem
  • z częściowym zmieszaniem
  • z pełnym zmieszaniem wstępnym

Pierwsze ze wskazanych rodzajów palników są nazywane również dyfuzyjnymi lub ze świecącym płomieniem. Ich budowa jest prosta i znamy je w powszechnym odbiorze, np. z zapalniczek. Dają one długi promień, który barwą nawiązuje do niebieskiego. Ponadto mają ciemny rdzeń. Gaz ulega w nich zmieszaniu z powietrzem na zewnątrz, gdzie znajduje się płyta gazowa. Palniki te mają w dalszej części wysoką temperaturę i niewielką ilość tlenu. Widoczne jest osadzanie się sadzy, co można zobaczyć w kuchni, tam, gdzie zlokalizowana jest płyta gazowa. Ruszt pokrywa się sadzą, a palenie jest niepełne, a przez to nieefektywne.

Palniki z częściowym zmieszaniem posiadają z kolei dość prostą konstrukcję, a płomień ma formę stożka. Spalanie jest uważane za nieidealne,a temperatura wysoka.

Z kolei w palnikach z pełnym zmieszaniem wstępnym możliwe jest uzyskanie dużej ilości powietrza jeszcze przed zapłonem. Konstrukcja jest podobna do tej z w palnikach z częściowym zmieszaniem, jednak gaz wykazuje wyższe ciśnienie.

Wybierając płytę gazową ma się też do dyspozycji rodzaj rusztu: pojedyncze lub zespolone. Ma to znaczenie w zakresie wygody korzystania z płyty, podobnie jak takie kwestie jak np. rozmieszczenie pokręteł – na płycie lub od frontu i zabezpieczenie blatu przed zalaniem, w sytuacji, kiedy coś wyleje się np. podczas gotowania.

Wybierając płytę gazową wiodącej marki i wysokiej jakości warto zapoznać się z ofertą producentów. Tę znajdziecie w poniższym materiale video.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

1 thought on “Płyta gazowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  1. Płyty gazowe solgaz to wyższa półka wśród płyt. Czy można je montowac w innego rodzaju blatach niż kamienne? Mam tutaj na mysli blaty z laminatu i drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.