Płot metalowy – jak pomalować, żeby kolor utrzymał się latami?

Płot metalowy – jak pomalować, żeby kolor utrzymał się latami?

Płot metalowy – jak pomalować, żeby kolor utrzymał się latami?

0
(0)

Płoty metalowe są rozwiązaniem niezwykle uniwersalnym – pasują doskonale do nieruchomości w różnym stylu. Konieczne jest jednak ich odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu można wykorzystać specjalne, kolorowe farby.

Czym powinna cechować się farba do ogrodzenia metalowego?

Dobra farba do ogrodzenia metalowego powinna przede wszystkim zabezpieczać powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych – najważniejsza jest ochrona przed wilgocią, ale trzeba pamiętać, że na płot działają również promienie słoneczne oraz skrajne temperatury. Z tego powodu należy stawiać na preparaty wysokiej jakości.

Dobra farba do płotu metalowego powinna być również wydajna. Wpływa to bezpośrednio na koszt pomalowania ogrodzenia. Znaczenie ma też sposób jej nanoszenia – najlepiej wykorzystywać akcesoria, które nie pozostawiają smug i zacieków – mówi specjalista z firmy Polifarb-Łódź oferującej wysokiej jakości farby do różnych powierzchni.

W przypadku niektórych preparatów konieczne jest uprzednie zastosowanie specjalnego podkładu, który zwiększa trwałość warstwy koloru. Z tego powodu tak ważne jest zapoznanie się z dokładnymi właściwościami wybieranego produktu – obecnie na rynku istnieją farby 2w1, które nie wymagają malowania płotu podkładem.

Odpowiednie przygotowanie przed malowaniem płotu metalowego

Ogromne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem płotu metalowego. Wpływa to bezpośrednio na trwałość farby. Właściwe przygotowanie elementów metalowych powinno wyglądać w następujący sposób:

  • pozbądź się złuszczającej się farby i większych zabrudzeń,
  • oczyść powierzchnię z wykorzystaniem drobnego papieru ściernego lub przy użyciu specjalnych urządzeń,
  • odpyl powierzchnię – w innym przypadku pył zmiesza się z farbą, przez co będzie ona mniej trwała i nierówna,
  • odtłuść metalowe ogrodzenie.

Dopiero po takim przygotowaniu można rozpocząć aplikowanie farby do ogrodzenia metalowego. Nie należy nakładać zbyt grubych warstw. Jeśli preparat słabo kryje, np. ze względu na jasny kolor, można ponowić aplikację po wyschnięciu.

malowanie płotu metalowego farbą

Jakie kolory farb do płotu metalowego są najpopularniejsze?

Malowanie płotu metalowego ma za zadanie nie tylko zabezpieczyć konstrukcję przed działaniem czynników zewnętrznych, lecz także nadać jej zupełnie inny wygląd. Zdecydowanie najpopularniejsze są preparaty w kolorze czarnym. Taka barwa pasuje doskonale do wielu konstrukcji budynków, a jednocześnie nie rzuca się zbyt mocno w oczy. Niektóre osoby decydują się na malowanie metalowych ogrodzeń na brązowo, szaro czy zielono. Na rynku istnieją też bezbarwne preparaty zabezpieczające stal przed rdzą.

Kiedy warto malować płot?

Farba do płotu metalowego będzie najtrwalsza w sytuacji, gdy zostanie naniesiona na ogrodzenie w odpowiednich warunkach. Mowa tu o pogodnych, ale niezbyt słonecznych dniach, w trakcie których temperatura wynosi 10-25 stopni Celsjusza. Dzięki temu farba na metalowe ogrodzenie wyschnie w odpowiednim tempie, a powierzchnia nie popęka.

Znaczenie ma też sposób nakładania – należy zacząć od góry. Warto wykonywać miękkie, delikatne ruchy, by farba mogła rozprowadzić się równomiernie bez zacieków. Zwykle należy pomalować płot dwukrotnie. Wszystko zależy od zaleceń producenta danego preparatu.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.