Plexi w kuchni – gdzie się dokładnie sprawdzi?

Plexi w kuchni – gdzie się dokładnie sprawdzi?

Plexi w kuchni – gdzie się dokładnie sprawdzi?

0
(0)

Kuchnia jest miejscem, które jest często wystawiane na działanie niesprzyjających warunków. Podczas gotowania wilgotność w pomieszczeniu wzrasta, a ściany i elementy wyposażenia kuchni mogą być narażone na zachlapania i zabrudzenia. Dlatego też podczas prac wykończeniowych warto się kierować nie tylko estetyką, ale i praktycznością. Materiałem spełniającym oba te kryteria jest pleksiglas, czyli szkło akrylowe. Jest to lekkie tworzywo sztuczne charakteryzujące się dobrą plastycznością. Pleksi jest odporne na promieniowanie ultrafioletowe, a maksymalna temperatura jego użytkowania to 80°C. Takie właściwości dają szeroki wachlarz możliwości. Pleksi w kuchni to świetna alternatywa dla szkła wyróżniająca się nie tylko estetyką i funkcjonalnością, ale również atrakcyjną ceną.

Pleksi w kuchni na ścianie

Jak wiadomo najbardziej problematycznym obszarem w kuchni, który jest narażony na zabrudzenia i przebarwienia, jest powierzchnia znajdująca się między blatem a wiszącymi szafkami. Istnieje wiele rozwiązań, które pomagają utrzymać czystość na ścianie. Pokrycie tej powierzchni farbą daje efekt krótkotrwały, ponieważ po krótkim czasie użytkowania kuchni para generowana przez gotowanie przyczynia się do powstawania przebarwień. Drugą opcją jest ułożenie płytek. W tym przypadku same płytki zachowają swoją estetykę przed długi czas, jednak głównym problemem są przestrzenie pomiędzy nimi, czyli fugi. Niestety, jest to bardzo dobre miejsce na zbieranie się osadu, nie mówiąc już o odbarwieniach. Jak się okazuje, optymalnym rozwiązaniem jest pleksiglas. Pleksa do kuchni zamiast płytek lub warstwy farby to gwarancja praktyczności. Wynika to z właściwości szkła akrylowego. Gładką powierzchnię wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, aby usunąć zabrudzenia. Jeśli chodzi o estetykę to szkło akrylowe może występować jako pleksa przezroczysta bądź barwiona. Ostatnimi czasy popularne są również pleksi do kuchni z nadrukiem. W zależności od stylu, w jakim jest urządzone pomieszczenie, pleksi do kuchni na ścianie może być bezbarwne, mleczne lub praktycznie w dowolnym kolorze. Daje to wiele możliwości kreatywnego wystroju wnętrza.

Panele pleksi do kuchni, jako blat

Pleksi do kuchni na wymiar może być zastosowane także jako pokrycie mebli lub stołów. Tak jak w przypadku pokrycia ściany, również w tym przypadku kluczową zaletą pleksi jest łatwość utrzymania czystości. Blat to miejsce gdzie przygotowuje posiłki. Nawet korzystając z deski do krojenia, cała powierzchnia blatu jest narażona na zabrudzenia. Wylany sos czy kawa nie stanowi żadnego problemu dla pleksi. Ponadto, odporność na promieniowanie UV gwarantuje zachowanie walorów estetycznych przez wiele lat użytkowania.

Plexi w kuchni – obrazy

Ostatnim krzykiem mody są obrazy, których materiałem bazowym jest właśnie szkło akrylowe. Stanowią one doskonałe dopełnienie wystroju wnętrza kuchni. Wbrew pozorom kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu, tak więc warto zainwestować w jej stylowe wykończenie.

Montaż plexi w kuchni

Pleksi do kuchni zamiast płytek czy też jako pokrycie blatu jest rozwiązaniem, które można zamontować na własną rękę. W przypadku płyt barwionych lub mlecznych wystarczy zastosować mocną taśmę dwustronną. Przyklejenie jej na powierzchnię pleksiglasu w odstępach nie większych niż 3 cm gwarantuje trwałość wykonania. Drugim wariantem jest zastosowanie kleju montażowego. Przed użyciem koniecznie trzeba sprawdzić czy jest on bezpieczny dla szkła akrylowego. Najbardziej trwałym sposobem montażu jest przykręcenie płyt plexi do powierzchni montażowej. Wymaga to precyzji oraz wyczucia, ponieważ przy zbyt mocnym przykręceniu płyta może pęknąć.

Nowoczesna kuchnia wymaga nieszablonowych rozwiązań. Taki z pewnością jest pleksiglas. Opinie o pleksi w kuchni są jednoznaczne. Każdy, kto zdecydował się na ten element wykończenia wnętrza, po krótkim czasie użytkowania doceni zalety szkła akrylowego.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: alexandre zveiger

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

1 thought on “Plexi w kuchni – gdzie się dokładnie sprawdzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.