Palenie drewnem a ekologia

Palenie drewnem a ekologia

Palenie drewnem a ekologia

0
(0)

Stale zwiększające się zanieczyszczenie środowiska zmusza do poszukiwania nowych, alternatywnych paliw, którymi będzie można ogrzać dom. Oszukiwania te wynikają nie tylko z chęci dbania o środowisko naturalne, ale i z konieczności. Już dziś większość polskich miast wprowadziło zakaz palenia w kominkach i piecach, chociażby węglem. Okazuje się, że ekologicznego paliwa nie trzeba daleko szukać. Jest nim drewno. Jakie drzewo do kominka stosować?

Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Palenie drewnem ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci piersi zachwalają je jako zieloną energię, która jest łatwo dostępna, ci drudzy uważają, że dym ze spalonego drewna jest szkodliwy dla człowieka. Jak jest prawda? Ta jak zwykle leży pośrodku. To, czy palenie drewnem będzie ekologiczne, zależy od tego, czy zastosowuje się do kilku zasad. Brak ich respektowania będzie widoczny niemal od razu. Efekty nieprawidłowego spalania drzewa to m.in. mocno zanieczyszczona szyba we wkładzie kominowym, zalegająca w kominie słoma, a także wydobywające się kłęby trującego dymu.

Jakie drzewo do kominka wybrać?

Chcąc ekologicznie i bezpiecznie palić drewnem w kominku najlepiej sięgać po drewno pochodzące z drzew liściastych. Jest ono ekonomiczniejszym materiałem opałowym, a wynika to z tego, że zawiera mniejszą ilość żywicy i jest gęstsze. W efekcie nie spala się równomiernie i nie wytwarza dużej ilości dymu. Efektywne spalanie możliwe jest w przypadku twardego i wysokokalorycznego drewna pochodzącego z buku, dębu, grabu, klonu, jesionu, brzozy i topoli. W kominku można też spalać drewno owoce z jabłoni czy gruszy. Pod żadnym pozorem nie można natomiast spalać starych mebli i innych drewnianych elementów lakierowanych i pokrytych farbami.

Jakie drewno do kominka stosować?

W kominku powinno palić się drewnem suchym. To mokre spalając się, wytwarza szkodliwy dym. Zgodnie z ustawą antysmogową palenie mokrym drewnem podlega karze finansowej w wysokości 500 złotych. To, dlatego warto sięgać jedynie po drewno suche, czyli to sezonowane minimum przez 2 lata z jednej strony i dobrze zabezpieczane przed deszczem, śniegiem i wilgocią. Takie działania pozwolą na obniżenie wilgotności drewna do optymalnych 20% i sprawiają, że palenie w kominku będzie o wiele prostsze, a także ekonomiczniejsze. Suche drewno pali się o wiele dłużej, dzięki czemu do ogrzewania można go zużyć mniej. Warto zaznaczyć, że drewno opałowe nieprzechowywane prawidłowo jest narażone na działanie pleśni i wilgoci.

Jak palić drewnem w kominku?

Kluczem do prawidłowego palenia drewnem w kominku jest ułożenie drewna. Suchy opal należy układać naprzemiennie – prostopadle i równolegle, od najmniejszego do największego. Na samej górze najlepiej jest położyć miękkie polana brzozowe, które pomogą w rozpaleniu ognia. Do jego wzniecenia nie powinno się używać starych gazet, które wydzielają niebezpieczne metale ciężkie. Należy też pamiętać o stałej kontroli nad przepływem powietrza.

To, jakie drewno do kominka się wybierze, ma znaczący wpływ na to, czy opał ten będzie ekologiczny. Należy pamiętać, że obecne lokalne ustawy antysmogowe zabraniają nieprawidłowego wykorzystywania drewna w ogrzewaniu domów.

Jak wspomóc prawidłowe spalanie drewna w kominku lub piecu?

Czy można tak palić drewnem aby nie przyczyniać się do zwiększania smogu? Tak, wystarczy stosować dobrej jakości drewno, oraz zapewnić prawidłowy proces spalania. Prawidłowo przebiegający proces spalania całkowitego drewna wpływa na to, że substancje lotne są spalane w komorze paleniska i nie wydostają się na zewnątrz. Jak zapewnić prawidłowy proces spalania? Wystarczy zastosować optymalizator procesu spalania, urządzenie to pozwala na sterowanie procesu spalania za pomocą regulacji dopływu powietrza do komory spalania. Dzięki zaawansowanej metodologii działania, algorytmom i pomiarom urządzenie dostosowuje ilość powietrza niezbędną do przeprowadzania prawidłowego procesu spalania drewna. W rezultacie drewno jest w pełni spalane, do atmosfery nie dostają się części lotne. Ponad to regulator procesu spalania pozwala maksymalnie wykorzystać wytworzone ciepło, powstałe podczas procesu spalania.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Inne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.