Okna drewniane wady i zalety

Okna drewniane wady i zalety

Okna drewniane wady i zalety

0
(0)

Zdawać by się mogło, że Polska drzwiami plastikowymi stoi, nieprawdaż? Okazuje się jednakże, że niekoniecznie – a wszystko to za sprawą zataczającej coraz szersze kręgi mody na ekologię oraz powrót do korzeni w architekturze.

Konsumenci znużeni wszechobecnym już plastikiem zaczynają coraz chętniej sięgnąć po wyroby, których ramę stanowi naturalne drewno najwyższej jakości. Czy jest to wybór właściwy i jakie niesie on za sobą ryzyko oraz jakie oferuje korzyści – temu właśnie przyjrzymy się w ramach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Bez wątpienia zacząć należy od spostrzeżenia, iż okna drewniane wyróżniają się na tle powstającej z materiałów sztucznych konkurencji swoim niezwykle pięknym wyglądem. To jednakże nie wszystko, bowiem produkty takie gwarantują zadowalającą izolację termiczną i ograniczoną do absolutnego minimum rozszerzalność cieplną. Eksperci zauważają także, że jeżeli sięgniemy po wyroby, które powstają z surowców najwyższej półki, mamy gwarancję, iż raz zamontowane okno służyć nam będzie przez kolejne półwiecze, a niejednokrotnie nawet dłużej. Wszystko zależy od panujących zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku warunków oraz częstotliwości przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych. Z punktu widzenia konsumentów istotny jest również fakt, iż w przypadku, gdy postanowią oni zmienić wystrój swojego budynku mieszkalnego, mogą oni przy pomocy kilku pociągnięć pędzla dopasować kolor obramowań do nowego designu.

Pozostańmy jeszcze na moment przy kwestii malowania, bowiem okazuje się ona być jednocześnie jednym z największych plusów jak i dość dużą bolączką okien drewnianych. Jako, że są one stale wystawione na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, porywisty wiatr, czy w końcu palące słońce, ich zewnętrzna powłoka może się łuszczyć oraz blaknąć, co z kolei wymusza na ich posiadaczu regularne pokrywanie ich nową warstwą farby w interwałach co 4-5 lat.

Nie można także bagatelizować znacznej podatności drewna na wilgoć, co oznacza, że jeżeli rozważamy remont lub rewitalizację budynku zlokalizowanego na obszarze często nawiedzanym przez obfite opady deszczu, skłaniać się powinniśmy ku oknom plastikowym, które to zagwarantują o wiele większą efektywność termiczną i mniejszą podatność na deformacje, nawet kosztem pewnego ograniczenia estetyki budynku.

Gdy warunki pogodowe w naszym miejscu zamieszkania są sprzyjające, my natomiast dysponujemy odpowiednim budżetem, aby zadbać o walory ekologiczne i zachwycającą prezencję naszego domu, powinniśmy rozważyć montaż okien z obramowaniami drewnianymi, bowiem nie tylko będą one cieszyły oko, ale i zapewnią właściwą izolację. W przeciwnym wypadku lepszym rozwiązaniem okazać się może podążenie za większością rodaków, którzy to w dalszym ciągu wybierają okna plastikowe. Pomimo wzmożonej krytyki zwolenników ekologii, nie powinniśmy zapominać o korzyściach jakie mogą one nam zagwarantować. Podejmując decyzję kierujmy się więc nie tylko sercem i portfelem, ale także pragmatycznym umysłem.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.