Ocet na mszyce – domowy sposób na mszyce

Ocet na mszyce

Ocet na mszyce

5
(1)

Mszyce to maleńkie (2-5 milimetrów), niewybredne, roślinożerne owady należące do rzędu pluskwiaków. Atakują zarówno rośliny ogrodowe, jak i balkonowe. Szkodniki te są niezwykle trudne do wytępienia, a ich destrukcyjna działalność nie ogranicza się jedynie do zniszczenia niemal każdej rośliny, mszyce bowiem przenoszą przeróżne choroby. W zależności od gatunku, mszyce mają różne kolory ciała – kremowy, czarny, biały, zielony, żółty, a nawet są takie przeźroczyste. Owady te rozmnażają się w zastraszającym tempie, albowiem w ciągu jednego tylko sezonu generuje się ich kilkanaście pokoleń, a każde z nich składa się z kilkudziesięciu osobników. Przez sposób odżywiania wytwarzają tak zwaną spadź, która składa się głównie z płynnych odchodów tych owadów oraz z soków roślin przez nie uszkadzanych.

Zjedzą wszystko, co młode

Mszyce wyposażone w aparat gębowy ssąco-gryzący żywią się głównie wysysając soki z roślin. Najchętniej zabierają się za młode i soczyste elementy roślin powodując zwijanie liści, przysychanie i zahamowanie wzrostu.

Zaatakowane przez mszyce rośliny oblepione są wspomnianą wcześniej spadzią składającą się między innymi z płynnych odchodów mszyc. Jest to lepka maź, której słodkawy smak lubią z kolei mrówki. Bronią one mszyce przed innymi owadami drapieżnymi nie dopuszczając do ataku. Spadź jest pożywką dla tak zwanych sadzaków, czyli grzybów sadzakowych, które osadzają się na roślinach w postaci czarnych, wypukłych kropek. Do spadzi przylepiają się również zarodniki chorobotwórczych grzybów, co z kolei stanowi zagrożenie dla nas samych.

Zwalcz bezlitosne mszyce domowym sposobem

Istnieje wiele preparatów do zwalczania mszyc, opryskuje się nimi rośliny głównie wieczorem, jednak gdy jesteś osobą kochającą ekologię, skusisz się na jeden z domowych sposobów walki z tymi szkodnikami. Zanim jednak przystąpisz do defensywy, dowiedz się jak twoje rośliny zniosą kąpiele lub obfite polewanie cieczą. Ta wiedza przyda ci się do wyboru sposobu aplikacji specjalnej mieszanki wody z octem jabłkowym.

Ocet jabłkowy domowym sposobem na mszyce

Jedną z optymalnie skutecznych metod obrony przed inwazją mszyc jest niedopuszczenie do zachwaszczenia ogrodu lub działki. Mszyce kochają chwasty i to właśnie z nich przechodzą na nasze zadbane rośliny ogrodowe. Również zaprzyjaźnienie się z naturalnymi wrogami mszyc będzie rozsądne, albowiem przepędzanie lub zabijanie ich tylko pomoże mszycom w bezpiecznym żerowaniu na naszych roślinach. Nie zabijaj zatem pająków, biedronek, chrząszczy, drapieżnych pluskwiaków i nie przepędzaj ptaków. Ciekawym narzędziem walki z odmianą czarnych mszyc jest nasturcja, która zwabia je i stanowi dla nich swoistą pułapkę, z której nie ma ucieczki.

Ocet jabłkowy również jest skuteczną bronią przed małymi szkodnikami. Jest on naturalnym konserwantem produktów spożywczych, stosowany jest również w kosmetyce. W walce z mszycami użyć możemy wodnego roztworu octu jabłkowego – stosunek 1:10. Istotną kwestią jest fakt, że należy wlewać ocet do wody w myśl zasady „pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody”! Przygotowanym w odpowiedniej proporcji roztworem spryskujemy obficie zaatakowane rośliny pamiętając, by zrobić to ze wszystkich stron, również od spodu liści, gdzie mszyc jest najwięcej.

Ocet jabłkowy jest niezwykle pracowitym dobrodziejstwem, które dała nam matka natura. Ma mnóstwo zastosowań na co dzień, przez co możemy ograniczyć kupowanie nienaturalnych, chemicznych preparatów szczególnie w rolnictwie ekologicznym, w którego wykazie substancji podstawowych dopuszczonych do użytku ocet jabłkowy znalazł swoje miejsce.

Ocet na mszyce i choroby grzybicze

Ze względu na swoje liczne właściwości, ocet jabłkowy zwalcza nie tylko mszyce, ale i choroby spowodowane wystąpieniem spadzi na zaatakowanych przez mszyce roślinach. Będąc produktem, który powstał na drodze fermentacji octowej alkoholu, a bazą do tego procesu jest cydr jabłkowy. Właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne to jedne z wielu atutów, a najważniejszym z nich jest to, że jest to produkt naturalny.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.