Obrazy na płótnie

Obrazy na płótnie

Obrazy na płótnie

0
(0)

Jak wiadomo, obrazy na płótnie nie tylko mogą skłaniać do refleksji, lecz pozwalają również estetycznie i modnie wypełnić pustki panujące na ścianach domu. Jeśli więc intryguje Cię malarstwo i chciałbyś mieć jego namiastkę we własnym mieszkaniu, zapraszamy do artykułu, w którym przybliżymy kwestie związane z modną dekoracją wnętrz obrazami na płótnie.

W którym miejscu na ścianie umieścić obraz?

Zacznijmy od znalezienia miejsca dla Twoich obrazów. Mimo, iż pytanie postawione w podtytule zdaje się być banalne, tak odpowiedź na nie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Zależnie od liczby płócien, które masz zamiar wyeksponować na swojej ścianie, ich ułożenie może wyglądać inaczej. Zasady estetyki uczą nas, iż pełna symetria w wielu przypadkach jest niepożądana i nudna. Jeśli więc posiadasz jeden obraz do powieszenia, staraj się uniknąć umieszczenia go w miejscu, który narzuci pomieszczeniu symetrię. Ponadto, ważne jest, aby był on w pewien sposób zintegrowany ze swoim otoczeniem. Przykładowo, jeśli chcesz powiesić obraz nad komodą lub kanapą zadbaj o to, by znalazł się on nie więcej niż 30-40 cm nad meblem i był względem niego nieco przesunięty w prawo lub w lewo. Sugerując się powyższymi wskazówkami, możesz mieć pewność, iż Twoje uczucie estetyki zostanie zaspokojone.

W przypadku, gdy posiadasz więcej płócien do powieszenia na jednej ścianie, sytuacja zdaje się być nieco bardziej skomplikowana. Jednak zależnie od Twoich upodobań, możesz sam wybrać rozmieszczenie obrazów. Warto jednak, przynajmniej w pewnym stopniu, trzymać się ogólnie przyjętych kanonów dekoracyjnych. Najważniejsze jest, aby nie umieszczać obrazów w sekwencji „od najmniejszego, do największego”. Najczęściej, taka decyzja skutkuje wprowadzeniem niepotrzebnej monotonności. Ponadto, jeśli planujesz umieścić obrazy jeden obok drugiego, to ich dolna krawędź powinna leżeć wzdłuż jednej prostej. Natomiast, jeżeli zdecydowałeś się na stworzenie z obrazów swego rodzaju szachownicy lub mozaiki, masz o wiele więcej możliwości na ich stylową konfigurację. Nadal należy pamiętać o integralności obrazów z otoczeniem, jednak w tym przypadku nie jest o to trudno. Jedyną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wspomniane już wyżej unikanie pełnej symetrii. Nowoczesne obrazy na płótnie o różnych rozmiarach otwierają przed Tobą wiele możliwości, dzięki którym unikniesz tego problemu. Możesz zamknąć je wszystkie w jednym prostokącie, który owe obrazy będą tworzyć. Możesz rozmieścić je całkowicie asymetrycznie, jednak na tyle blisko siebie, by wciąż tworzyły spójną całość. Takie rozwiązania wprowadzą do pomieszczenia ekspresję i dynamikę, co często jest pożądane, np. w salonie.

Jak widzisz, pusta ściana również stanowi swego rodzaju płótno, na którym innymi obrazami malujesz kolejny obraz. Skoro rozumiesz już podstawowe zasady estetyki, przejdźmy do kolejnego punktu na naszej liście.

Co powinno stanowić treść obrazów?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zastanowić się, w którym pomieszczeniu będą one wisieć.

Sypialnia

Zacznijmy od sypialni. Jest to miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować się. Z tego powodu, płótna, które mają w niej zagościć, nie powinny być projekcją niepokoju i wzburzenia. W sypialni najlepiej sprawdzą się duże obrazy przedstawiające naturę, kwiaty czy pejzaże. Jeśli pragniesz czegoś bardziej niekonwencjonalnego, możesz również zdecydować się na nietypową kompozycję statycznych barw, które same w sobie nie przedstawiają niczego konkretnego, jednak rozbudzają w Tobie pozytywne emocje. Ponadto, ich ułożenie na ścianie nie powinno być nazbyt dynamiczne. Lepiej sprawdzi się wariant ustawienia płócien w jednej linii.

Kuchnia

Kolejnym pomieszczeniem, w którym warto powiesić obraz jest kuchnia. Dziś, nikogo już nie dziwi, iż takie rozwiązania dekoracyjne mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz na stylistykę mieszkania. Zależnie od kolorystyki, która panuje w Twojej kuchni, treść obrazu, jak i jego barwy, powinny być inne. Ważne jest, aby płótno zbytnio nie „wybijało się” swoją gamą kolorów, na tle pomieszczenia. Zaburza to estetykę i źle wpływa na postrzeganie wystroju jako całości. Przykładowo, jeśli w Twojej kuchni dominują barwy czerni i bieli, obraz również powinien być czarno-biały lub szary. Na większą dowolność możesz sobie pozwolić w przypadku, gdy pomieszczenie kuchenne nie jest zamknięte żadną kolorystyczną konwencją.

Salon

Ostatnim pomieszczeniem, które weźmiemy pod uwagę jest salon. W salonie, nie muszą dominować harmonia i spokój. Tutaj, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać nieco dynamiki i ekspresji. Wystrzegaj się „nudnych” obrazów. Niech ich kolorystyka idzie w parze z wystrojem salonu, a treść wyróżnia się i zwraca uwagę obserwującego. Salon posiada wiele punktów odniesienia, względem których możesz wieszać płótna. Każda szafka, fotel czy kanapa, stanowić może element, który będzie współgrał z obrazem i wspólnie z nim stworzy małe dzieło sztuki.

Nie tak trudno!

Mamy nadzieję, iż ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Jak widzisz kreacja modnego i przyjemnego wystroju mieszkania jest o wiele łatwiejsza i skuteczniejsza, jeśli masz do dyspozycji obrazy na płótnie. I choć osobiste przekonania dotyczące tej kwestii są najważniejsze, tak warto trzymać się pewnych kanonów i zasad, które pomogą zachować estetykę.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.