Nierembergia – rodzaje, sadzenie, uprawa

Nierembergia – rodzaje, sadzenie, uprawa

Nierembergia – rodzaje, sadzenie, uprawa

1
(1)

Nierembergie w naturalnych warunkach spotkać możemy w Ameryce Południowej (głównie na obszarach Chile i Argentyny). Należy ona do rodziny psiankowatych (Solanaceae), a jej charakterystyczną cechą są liczne, delikatne kwiatuszki, które kwitną tylko jeden dzień, umiejscowione między gęsto rosnącymi pędami. Miejsce obumarłych kwiatów niezwykle szybko zastępują duże ilości nowych pąków, dzięki czemu roślina wygląda jakby kwitła nieprzerwanie, dzięki czemu nie traci na atrakcyjności.

Za sprawą swojego okazałego oraz interesującego wyglądu, chętnie wybierana jest, jako ozdoba ogrodów (sadzona na rabaty), ale zdecydowanie najpiękniej prezentuje się na tarasach lub balkonach, posadzona w koszu lub wysokim pojemniku, z którego będą mogły swobodnie zwisać jej kolorowe pędy.

Rodzaje i charakterystyka

Kwiaty nierembergii o dzwonkowatym kształcie tworzą delikatne płatki o zaokrąglonych krawędziach i osiągają ok. 2 cm średnicy. Najczęściej możemy spotkać nierembergie o kwiatach w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym.

Liczne, igiełkowate liście porastają rozgałęzione pędy rośliny, tworząc zwartą całość, która w ciekawy sposób wypełnia przestrzeń. Rośnie ona przeważnie do ok. 30 cm wysokości. 

W naturalnych warunkach nierembergia jest byliną, natomiast w Polsce, z uwagi na mroźne zimy, może być uprawiana jako roślina jednoroczna. Zimowania można próbować w przypadku rzadziej spotykanych gatunków: płożącej n. repens oraz krzewinki n. linariifolia – ale tylko w najcieplejszych rejonach kraju i wyłącznie pod solidnym okryciem. Czas kwitnienia przypada w okresie od czerwca do września.

Sadzenie Nierembergii

Nasiona nierembergii wysiewamy pod osłony wczesną wiosną (marzec), natomiast w maju przesadzamy do pojedynczych doniczek lub na miejsce stałe w ogrodzie. W pierwszej fazie wzrostu roślinę możemy uszczykiwać w celu jej lepszego rozkrzewienia. Roślinę tę warto posadzić na rabacie w otoczeniu roślin o równie dużym zapotrzebowaniu na wodę, jednak najokazalej będzie prezentowała się w wysoko umiejscowionych bądź wiszących pojemnikach. 

Roślina dość szybko się rozrasta i jest stosunkowo odporna na wszelkiego rodzaju choroby. Istnieje możliwość, że zostanie zaatakowana przez mszyce, jednak taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko.

Uprawa i pielęgnacja Nierembergii

Nierembergia preferuje stanowisko słoneczne – może również rosnąć w półcieniu, jednak wówczas jej kwitnienie będzie znacznie mniej okazałe. Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o glebę, jednak zdecydowanie korzystniejsza będzie ziemia dobrze przepuszczalna oraz żyzna. Roślina ma spore zapotrzebowanie na wodę, więc należy ją regularnie podlewać (w szczególnie ciepłym okresie czynność tą powtarzamy nawet dwa razy dziennie).

Nierembergia nie jest odporna na mrozy, dlatego w naszym klimacie raczej nie przezimuje w glebie. Podziwiać jej piękne kwiaty możemy zatem aż do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków.

Nierembergia jest rośliną niezwykle przyjazną w uprawie i posiada dość niskie wymagania środowiskowe. Prezentuje się bardzo efektownie, dzięki czemu z powodzeniem pełni funkcję dekoracyjną. Posadzona pojedynczo, jak również wśród innych, kolorowych kwiatów, z pewnością przyciągnie spojrzenia oraz z powodzeniem uzupełni aranżację ogrodu bądź tarasu. Po nasiona nierembergii warto zajrzeć do sklepu ogrodniczego Florexpol: https://florexpol.eu

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.