Na czym polega cekolowanie ścian?

Na czym polega cekolowanie ścian

Na czym polega cekolowanie ścian

0
(0)

Gładkie i równe powierzchnie ścian i sufitów to w dzisiejszych czasach nieodzowny wymóg wykończenia pomieszczeń naszych mieszkań i domów. Aktualnie w nowych budynkach, oraz w takich aktualnie remontowanych, stosuje się najczęściej tynki gipsowe, cementowo-wapienne, oraz gładzie gipsowe. Gips jest doskonałym materiałem wykończeniowym w pracach budowlanych ze względu na swoje właściwości, oraz łatwość w obróbce. Dzięki szerokiej i bogatej ofercie materiałów przeznaczonych do budowlanych prac wykończeniowych, jesteśmy w stanie dobrać dla siebie te właściwe, będące kompatybilne z podłożem, które chcemy dopieścić.



Cekolowanie ścian, inaczej wyrównywanie ich powierzchni to szereg wszelkiego rodzaju czynności prowadzących do ujednolicenia ściany w takim stopniu, by nadawała się do malowania, bądź tapetowania. Choć określenie cekolowania nie występuje zbyt często w piśmiennictwie, krąży ono w potocznym nazewnictwie budowlanym i określa wypełnianie ubytków, szpachlowanie, wykonanie gładzi.

Cekolowanie – warte zapamiętania

Cekolowanie ścian możemy wykonać na mokro, bądź na sucho. Ważne jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednie materiały i narzędzia budowlane, oraz uzbroić się w cierpliwość, albowiem każdy z etapów wyrównywania powierzchni ścian wymaga swojej ilości czasu.

Zanim przystąpimy do nakładania gładzi, musimy precyzyjnie przygotować podłoże, aby efekt końcowy był co najmniej zadowalający. W zależności od rodzaju i stanu ściany, oraz wielkości ewentualnych ubytków dobieramy metodę ich wypełnienia. Podłoże powinno być czyste, zwarte i dobrze odtłuszczone. Należy usunąć ewentualną starą farbę, wszelkie gwoździe, kołki rozporowe, czy zbędne gniazdka, dokładnie zagruntować ścianę głęboko penetrującym preparatem do gruntowania, a dopiero następnego dnia wypełnić ubytki materiałem kompatybilnym z opracowywanym podłożem. Gruntujemy za pomocą szerokiego pędzla, obficie i mocno wcierając preparat w podłoże. W zależności od rodzaju ściany i wielkości ubytku, wypełnieniem może być tak zwana łatka z płyty gipsowo-kartonowa, gładź szpachlowa, zaprawa cementowa lub na przykład gips budowlany.

Szpachlowanie – na czym polega?

Szpachlowaniem nazywamy uzupełnienie wszelkich ubytków powstałych na ścianach. Po wypełnieniu ubytków pokrywa się masą szpachlową całą powierzchnię, aby zniwelować wszystkie większe nierówności i uszkodzenia. Szpachlujemy za pomocą szpachelki, dokładnie rozcieramy masę przy jej użyciu lub szerszą pacą. Warto pamiętać, by masę nakładać w lekkim nadmiarze i bardzo dokładnie ją wcierać, by szczelnie wypełnić każdy opracowywany przez nas ubytek. Najbezpieczniej jest nakładać ją od dołu do góry, zatrzeć do boku, by następnie wygładzać większy fragment ubytku płynnym pociągnięciem z góry do dołu.

Gładzenie ścian – co należy wiedzieć?

Mimo, że gładzenie ścian zbytnio nie różni się od szpachlowania na całej powierzchni, a wykonując obydwie te czynności musimy trzymać się tych samych zasad, są drobne różnice, znajomość których pomoże nam uniknąć zbędnych problemów. Głównie chodzi tutaj o różnicę w grubościach tych warstw, oraz o różnicę w szybkości zasychania i stopień trudności w ich obróbce.




Gładź jest kolejną warstwą służącą wyrównaniu powierzchni ściany. Różni się od masy szpachlowej tym, że o wiele łatwiej poddaje się procesowi szlifowania, które jest ostatnim etapem cekolowania powierzchni ścian. Najpopularniejszym z preparatów do gładzenia ścian jest gładź na bazie gipsu, choć coraz większą popularność zdobywa gładź na mokro, której stosowanie eliminuje zapylenie niemal całkowicie. Wygładza się ją bowiem na mokro bez konieczności szlifowania, co daje jeszcze lepszy efekt końcowy.

Cekolowanie ścian – etap szlifowania

Szlifowanie całej powierzchni ściany pokrytej gładzią pozwala osiągnąć idealnie gładką i równą powierzchnię, która po oczyszczeniu z wszelkich pyłów gotowa jest do pomalowania na dowolny kolor lub tapetowania. Do wykonania procesu szlifowania użyć powinniśmy papieru ściernego o granulacji między 100, a 150. Chcąc zakończyć szlifowanie, możemy zastosować formę polerowania za pomocą papieru ściernego o granulacji znacznie drobniejszej, na przykład 600. Pamiętać należy, aby podczas opracowywania większych powierzchni wykonywać ruch okrężne, a przy narożnikach użyć należy idealną w tych miejscach kostkę do szlifowania.

Cekolowanie – ile kosztuje?

Chcąc wykonać cekolowanie samodzielnie, liczyć się musimy jedynie z kosztami zakupu materiałów i narzędzi budowlanych, choć niektóre z narzędzi można spokojnie wypożyczyć, wówczas koszt jest mniejszy. Gdy jednak zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy fachowca, liczyć się musimy nie tylko z kosztami poniesionymi przy zakupie materiałów budowlanych, oraz zużyciu narzędzi, lecz dużą część ceny usługi stanowi tak zwana robocizna, którą zwykle przelicza się za metr kwadratowy. W zależności od regionu i renomy danego fachowca, możemy uśrednić ceny usługi cekolowania ścian.

  • Przygotowanie powierzchni ściany – (skrobanie, czyszczenie, wyrównanie, szpachlowanie ubytków itp.) zaczyna się już od 7 zł /m2
  • Gruntowanie ścian kosztuje 1,50 zł/m2 i więcej
  • Położenie gładzi gipsowej kosztuje minimum 15 zł/m2

 

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.