Na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu do kleju na gorąco? Poradnik dla początkujących majsterkowiczów

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu do kleju na gorąco Poradnik dla początkujących majsterkowiczów

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu do kleju na gorąco Poradnik dla początkujących majsterkowiczów

0
(0)

Są takie narzędzia, które są niezbędne w skrzynce każdego majsterkowicza i to niezależnie czy jest krawcową, modelarzem, miłośnikiem DIY z użyciem drewna czy też tworzyw sztucznych. Klejenie na gorąco wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Oto nasz poradnik dla początkujących majsterkowiczów.

Jak działa pistolet do kleju na gorąco?

Ponieważ należysz do grona początkujących, najpierw musisz dowiedzieć się, jak działa taki sprzęt. Otóż pistolet do kleju na gorąco najczęściej posiada obudowę z tworzywa sztucznego i swoim kształtem właśnie przypomina popularną broń palną. Jednak w tym przypadku nikomu ani sobie krzywdy nie zrobisz, bo używa się go właśnie po to, by zachować estetykę, a jednocześnie precyzję pracy. Jego działanie opiera się o nagrzewnicę znajdującą się wewnątrz obudowy. Jest ona zasilana z sieci lub akumulatora. To właśnie ona podgrzewa laski gorącego kleju, które zastygają na danym materiale w kilkanaście sekund. Może mieć moc od 10 W do nawet 400 W. Narzędzie pobiera dokładnie taką ilość kleju, jaką się potrzebuje, a wszystko odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku. Można zatem kontrolować wypływ kleju i jego zużycie.

Pistolet do kleju na gorąco przewodowy czy akumulatorowy – na co postawić?

Oczywiście wiele osób ze względu na wygodę użytkowania i możliwość pracy w każdych warunkach postawi na model akumulatorowy. Jednak trzeba pamiętać zawsze przed podjęciem pracy o naładowaniu tego narzędzia. W przypadku przewodowego po prostu podłączamy się do gniazdka. Jednak tutaj ogranicza nas jego umiejscowienie. Na pewno pistolet do kleju na gorąco przewodowy sprawdzi się w pracowniach, gdzie i tak projekty wykonuje się w określonym miejscu na blacie, blisko którego znajduje się źródło zasilania.

Do czego może służyć pistolet do kleju na gorąco?

Zanim przedstawimy parametry, którymi należy się kierować przy wyborze niezawodnego pistoletu do kleju na gorąco, podpowiemy do czego może on służyć. Być może nie zdajesz sobie nawet sprawy, do jak wielu prac naprawczych, montażowych czy dekoratorskich się sprawdzi. Dzięki niemu możesz skleić zniszczoną ceramikę. Sprawdzi się także do uszczelniania otworów, np. wzmacniania gwintów. Dzięki jego użyciu można przeprowadzić wiele prac montażowych czy też łączyć ze sobą elementy plastikowe. Do prac wymagających niezwykłej precyzji i dokładności, np. rękodzielniczych można wybierać minipistolety. Sprawdzą się one do klejenia biżuterii, torebek, jak również wykonywania dekoracyjnych kartek, czyli scrapbookingu. Są wyposażone w wymienialne końcówki, które można dopasować do danego rodzaju pracy.

Wybieramy niezawodny pistolet do kleju na gorąco – poznaj najważniejsze cechy, na które musisz zwrócić uwagę

Przechodzimy do meritum, a więc na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu na gorąco? Na pewno na pierwszym miejscu jest zasilanie. Ten parametr został już przez nas omówiony. Dlatego teraz skupimy się na mocy urządzenia. Otóż do prac papierniczych wystarczy pistolet o mocy 20 W. Z kolei do prac na dużych powierzchniach można wybrać model o mocy 50 W. Oczywiście im większa jest moc urządzenia, tym szybciej podgrzewa się klej na gorąco. Warto wiedzieć, że klej na gorąco topi się w różnych temperaturach, nawet 200 stopni. Istotne znaczenie ma by urządzenie posiadało czujnik temperatury, który chronić będzie przed jego przegrzaniem. Oczywiście do niektórych materiałów należy stosować sztyfty niskotemperaturowe, które szybciej stają się płynne. Rozmiar sztyftu należy bardzo precyzyjnie doprać do pistoletu do kleju na gorąco. Może mieć średnicę od 8-43 mm. Różnią się także długością. Sztyfty przy roztapianiu nie powinny wytwarzać toksycznych oparów, dlatego istotne znaczenie ma by do wybranych pistoletów nie kupować tanich wkładów, a te rekomendowane, od wiodących producentów. Profesjonalne i niezawodne pistolety na gorąco są wyposażone w blokadę przepływu. Dzięki temu uniknie się niekontrolowanego kapania kleju na materiał czy blat. W przypadku tańszych modeli warto zaopatrzyć się dodatkowo w podstawkę do kleju na gorąco, na którą można go odkładać w trakcie pracy. Podstawka do której może ściekać nadmiar kleju działa jako stacja dokująca i jest wyposażeniem pistoletów na akumulator. W przypadku tych zasilanych z sieci dostępna jest jedynie podpórka.

Wybór pistoletu do kleju na gorąco na pewno nie jest łatwy. W przypadku prac precyzyjnych warto wybrać ten o bardziej kompaktowym rozmiarze. Przyda się model z podstawą, który nie będzie krępował ruchów i zapobiegnie przypadkowemu zabrudzeniu powierzchni klejem. Jednak wybór należy do Ciebie.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.