Mieszkanie od dewelopera. Na co trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Mieszkanie od dewelopera. Na co trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy

Mieszkanie od dewelopera. Na co trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy

0
(0)

Umowa kupna mieszkania to nie tylko dokument potwierdzający prawa własności do danego lokalu, ale również ogromne zobowiązanie finansowe. Nierzadko wiąże się ona z kredytem hipotecznym na dużą kwotę, który umożliwia przeciętnym ludziom wyłożenie odpowiednio dużej kwoty. Mając w pamięci te wszystkie zobowiązania, a także fakt, że w nowym mieszkaniu będziemy przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat mieszkać, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiedzialne kupowanie mieszkań – tu odsprzedanie swojego i zakup kolejnego nie będzie tak prosty jak w przypadku choćby samochodów.

1. Metrażowe pułapki

Podstawowym parametrem opisujący mieszkanie jest jego metraż czyli to, jaką ma powierzchnię. Jednak w tak prostej liczbie można ukryć sporo rzeczy i w praktyce dwa mieszkania o takim samym metrażu mogą być zupełnie różne. Pierwsza sprawa to balkon – zazwyczaj jego powierzchnia jest wliczana do metrażu mieszkania i trzeba być tego faktu świadomym, gdyż czterdziestometrowe mieszkanie z dużym balkonem może się w istocie okazać mieszkaniem trzydziestometrowym. Z dużym balkonem, to fakt, jednak większości kupujących zależy na rzeczywistej użytkowej powierzchni wnętrz, a nie na dużym balkonie. Podobnie sprawa ma się z przedpokojem czy korytarzami – im większą mają powierzchnię, tym mniejszą powierzchnię (przy tym samym sumarycznym metrażu) mają pomieszczenia użytkowe.

2. Rozkład mieszkania

Drugą ważną sprawą jest układ pomieszczeń w mieszkaniu. Większości z nas jest obojętne, czy obok sypialni będzie łazienka, kuchnia, czy salon oraz na którą stronę będą wychodziły okna, jednak niektórzy ludzie mają specyficzne potrzeby. Jeśli na przykład któryś z domowników pracuje w nocy, warto zadbać o to, by sypialnia była odsunięta od reszty pomieszczeń, aby funkcjonujący w dzień domownicy nie przeszkadzali mu w spaniu. Z kolei jeśli ktoś jest szczególnie wrażliwy na zapach nie jest najlepszym pomysłem łączenie salonu z kuchnią.

3. Stan deweloperski

Kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera i podpisujemy z nim umowę, jest w niej opisany stan deweloperski – czyli co będzie zrobione w mieszkaniu, do którego odbierzemy klucze. Chodzi o wylewkę na podłodze i przygotowanie ścian do malowania, a także o rodzaj parapetów, framug okiennych i drzwi. Ważne jest, by sprawdzić, co oferuje nam deweloper, aby móc oszacować koszty wykończenia mieszkania i nie być zaskoczonym tym, że coś nie jest zrobione. Każdy deweloper może mieć inne standardy, jednak musi je określić w umowie.

4. Wiarygodność dewelopera

Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić samego dewelopera – jakie inwestycje realizował do tej pory i jak się spisywał. Czy wywołał jakieś skandale? Czy miał duże opóźnienia w poprzednich inwestycjach? Jeśli tak, jest mniej wiarygodny i powinniśmy być ostrożniejsi. Dobry deweloper w Warszawie może pochwalić się co najmniej kilkoma zrealizowanymi inwestycjami mieszkaniowymi, które same w sobie będą świadczyć o jego profesjonalizmie.

 

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Inne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.