Kolory ścian – jak dopasować je do mebli?

Kolory ścian - jak dopasować je do mebli?

Kolory ścian - jak dopasować je do mebli?

0
(0)

Dom to nasza oaza. Tu odpoczywamy po długim, intensywnym dniu i to właśnie w domu powinniśmy czuć się zawsze bezpieczni i zrelaksowani. Dlatego też ma znaczenie wszystko, co może nam ten relaks i dobre samopoczucie ułatwić – również kolor ścian w mieszkaniu.

Znaczenie kolorów we wnętrzach

Nie od dziś wiadomo, że kolory mogą optycznie modelować przestrzeń. Z tego właśnie powodu bardzo małych wnętrz nie malujemy farbami w ciemnej tonacji. Jednak zasada, że jasne kolory powiększają, a ciemne optycznie zmniejszają wnętrze, nie jest jedyną wskazówką, jaką możemy i powinniśmy kierować się wybierając kolory do wnętrz. Ogromne znaczenie ma również dobór koloru ścian do mebli i innych elementów wyposażenia.

Znaczenie kolorów we wnętrzach
 

Niewłaściwie dobrana kolorystyka stworzy nam wrażenie chaosu, którego zdecydowanie powinniśmy unikać z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze – chaos i kolorystyczna przypadkowość sugeruje brak stylu, po drugie – we wnętrzu, w którym panuje kolorowe zamieszanie, trudno efektywnie wypocząć, czy skupić się na pracy lub lekturze. Nie tego przecież oczekujemy po domowym azylu, który ma też odzwierciedlać nasz gust i dobry smak.

Nie zapominajmy również o wpływie kolorów na samopoczucie. Chromoterapia, czyli leczenie kolorami, jest jedną z najstarszych metod terapeutycznych. Doświadczenia i obserwacje potwierdzają, że barwy w naszym otoczeniu mają naprawdę duży wpływ na nastroje.

Jakie kolory ścian dobrać do brązowych mebli?

Idealnie jest, kiedy możemy swobodnie decydować o tym, jakie kupimy meble do wybranych kolorów, które mają nas uspokajać, bądź przeciwnie – pobudzać i inspirować. Nieco trudniejsze zadanie czeka nas, kiedy mamy do dyspozycji meble, których nie chcemy się pozbywać i musimy do ich koloru dobrać kolory ścian. Często sytuacja taka ma miejsce, kiedy dysponujemy meblami o pewnej wartości historycznej, lub sentymentalnej. Zwykle są to meble w odcieniach brązu.

kolor ścian do brązowych mebli

W przypadku mebli w odcieniach brązu idealnym tłem będzie śnieżna biel. Jest to kolor uniwersalny i w na jego tle doskonale będą się prezentować meble w każdym innym kolorze – przede wszystkim w dowolnym odcieniu brązu. Biel jako najjaśniejsza z barw optycznie powiększa pomieszczenia. Widać to doskonale na przykładzie pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim, gdzie właśnie biel jest tłem dla kolorowych mebli i dodatków.

Świetnie łączy się z brązami również kolor szary. Szaro-brązowe kombinacje są niezwykle eleganckie, a w ostatnich sezonach również bardzo modne. Chcąc wymodelować optycznie pokój o niezbyt udanych proporcjach, możemy pokusić się o użycie różnych odcieni szarości. Wnętrze takie będzie mniej monotonne i sprawi wrażenie bardziej nowoczesnego.

Meble, ściany i dodatki – jak połączyć kolory?

Kiedy całkowicie zmieniamy wystrój lub urządzamy wnętrze od podstaw, możemy swobodnie decydować o tym, jak dobrać kolor ścian do mebli. Nie bez znaczenia jest też fakt, że możemy zdecydować również o tym, jak dobrać dodatki do koloru ścian.

Tylko skąd mamy wiedzieć, czy ten, a nie inny odcień wybranego koloru rzeczywiście będzie pasować do wyposażenia i dekoracji? Świetnym rozwiązaniem są testery farb, czyli próbki kolorów. Dzięki nim unikamy zbędnego wydatku na całe opakowanie, kiedy okazuje się, że jednak to nie to, o co nam chodziło. Próbka farby pozwala na pomalowanie fragmentu ściany i „przymierzenie” koloru do mebli, jakie już mamy w pomieszczeniu i wybranych dodatków.

łączenie kolorów we wnętrzach

Testując wybrany kolor w pomieszczeniu, które chcemy pomalować, mamy możliwość przekonać się nie tylko jak odcień komponuje się z kolorem naszych mebli i dekoracji, ale też jak naprawdę wygląda w oświetleniu, jakim dysponujemy w tym konkretnym pomieszczeniu.

Malujemy pokój – o czym powinniśmy pamiętać?

Zanim kupimy farbę w wybranym kolorze, powinniśmy użyć próbki i przyjrzeć się pomalowanej nią ścianie w świetle dziennym i sztucznym, jakie mamy w tym pokoju. Może się niestety okazać, że wymarzona szarość jest na przykład zbyt ciemna, a pudrowy róż zbyt mdły.

Pamiętajmy, aby nie umieszczać obok siebie kilku kontrastowych kolorów obok siebie. Największą harmonię kolorystyczną we wnętrzu uzyskamy stosując kilka odcieni jednego koloru, ożywiając go w wybranych punktach odpowiednimi dodatkami.

malowanie pokoju

Wybierając farbę do wnętrz nie zapominajmy o istnieniu tapet. Zastosowanie tapety na jednej ścianie jest obecnie bardzo modnym rozwiązaniem, a w przypadku tapet o odpowiednio wybranych motywach graficznych, pozwala na uzyskanie naprawdę interesujących efektów.

Pamiętajmy jednak, aby powtórzyć na malowanych ścianach przynajmniej jeden z kolorów obecnych na tapecie. O zasadzie tej należy pamiętać również dopasowując kolor ścian do mebli, które mają barwne dodatki – fronty, blaty, lub kolorowe wstawki.

Pamiętajmy też o odpowiednim doborze dominującego koloru do charakteru pomieszczenia. Intensywna czerwień może nie być najlepszym pomysłem, kiedy urządzamy pomieszczenie, w którym zamierzamy się relaksować i wyciszać. Mdłe i usypiające barwy nie będą natomiast odpowiednie do pokoju dziennego, czy jadalni.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.