Kiedy można przycinać bukszpan i jak to robić?

Kiedy można przycinać bukszpan

Kiedy można przycinać bukszpan

5
(1)

Bukszpan w naszych ogrodach jest rośliną niezastąpioną i o długiej historii. Doskonale nadaje się nie tylko na żywopłoty, ale również do tworzenia forowanych w fantazyjne kształty żywych ozdób.

Jak uprawiać bukszpan?

Bukszpan jest bardzo wszechstronną i tolerancyjną rośliną. Doskonale radzi sobie na każdym stanowisku – zarówno słonecznym, jak i cienistym. Doskonale poradzi sobie na ubogiej i piaszczystej glebie, choć najlepiej rośnie na  żyznym, pulchnym podłożu. Jedyne o co trzeba zadbać bezwzględnie to wilgotność podłoża i regularne nawożenie w sezonie. Warto tez zadbać o okrycie – szczególnie młodych krzewów –  bukszpanu, kiedy spodziewamy się mrozów, na które niestety nie jest bardzo odporny. Okres kiedy można przycinać bukszpan to miesiące od końca maja do sierpnia.

Kiedy bukszpan jest gotowy na przycinanie?

Bukszpan to  roślina idealna do przycinania i formowania. Można ją strzyc nadając przeróżne  kształty. Takie zielone, strzyżone rzeźby z bukszpanu nazywamy topiarami. Współcześnie najpopularniejsze jest formowanie bukszpanu w formy geometryczne takie jak kula, prostopadłościan, czy stożek. Najefektowniej jednak wygląda bukszpan strzyżony w fantazyjne kształty – na przykład zwierząt.

Najczęściej umieszczamy topiary luźno na rabatach ogrodowych, ale można też posadzić bukszpan do formowania w donicach.

Bukszpan wysadza się do gruntu wiosną, lub jesienią. Pierwszego cięcie zależy od tego, kiedy posadziliśmy krzewy. Jeśli było to wiosną, możemy od razu przystąpić do przycinania bukszpanu, konsekwentnie skracając wszystkie gałązki do połowy. Pierwsze wiosenne przycinanie ma znaczenie zwłaszcza, jeśli tworzysz z bukszpanu żywopłot – dzięki temu rośliny są zwarte i gęste już nad gruntem i tworzą atrakcyjny, zielony murek. Jeśli chcesz mieć krzewy o kształcie bardziej naturalnym, po prostu pozostawiasz dłuższe pędy – obcinasz mniej więcej 1/3 ich długości.

Kiedy można przycinać bukszpan? W zasadzie przycinanie i formowanie zaczynamy wkrótce po posadzeniu, przy czym przycinanie bukszpanu sadzonego jesienią wygląda nieco inaczej. Młode pędy z pewnością nie zdążyłyby zdrewnieć przed zimą, a ponadto są mniej odporne na mróz. Dlatego właśnie w przypadku krzewów młodych, świeżo wysadzonych jesienią,  pora ta nie jest dobrym momentem kiedy można przycinać bukszpan. Warto zaczekać do normalnego cięcia wiosennego.

Cięcie wiosenne, podobnie jak w przypadku innych roślin wymagających przycinania, polega na usunięciu wszystkich starych, zniszczonych lub uschniętych pędów. Wszystkie gałązki skraca zawsze się o ¼ długości. Wprawdzie to bardzo spowalnia jeszcze bardziej i tak już powolny wzrost rośliny, jednak dzięki temu za kilka lat krzew nadal jest gęsty i zwarty.

Do przycinania bukszpanu warto przeznaczyć osobny sekator, który powinien być zawsze naostrzony i czysty. Czyszczenie sekatora po każdym użyciu pomaga w ograniczeniu ryzyka zarażenia rośliny grzybami, na które bukszpan jest bardzo wrażliwy.

Wiedza kiedy można przycinać bukszpan i jak to robić, w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją tej rośliny, pozwoli nam wyczarować oryginalne roślinne ozdoby, które dodadzą uroku naszemu ogrodowi.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.