Jaki grzejnik płytowy wybrać do salonu?

Jaki grzejnik płytowy wybrać do salonu?

Jaki grzejnik płytowy wybrać do salonu?

0
(0)

Temat związany z zapewnieniem ciepła w domu, zajmuje zazwyczaj sporo czasu podczas projektowania przyszłego domu. Ogrzewanie jest potrzebne w każdym gospodarstwie domowym. Wiele osób decyduje się obecnie na tzw. „podłogówkę”, zwłaszcza jeśli chodzi o kuchnię, łazienkę oraz salon. Mimo to, nadal najpopularniejszym sposobem na ocieplenie tego ostatniego pozostaje grzejnik płytowy. Co warto wiedzieć na jego temat i jaki spośród nich wybrać do pokoju dziennego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Grzejniki płytowe – co warto o nich wiedzieć?

Grzejniki centralnego ogrzewania, zwane także grzejnikami konwektorowymi lub grzejnikami płytowymi, są zaprojektowane tak, aby były wydajne pod względem mocy i dystrybucji ciepła. Ich rolą jest równomierne i szybkie rozprowadzenie go w pomieszczeniu. Grzejniki płytowe dostępne są w różnych rozmiarach. Zwykle nadają się do zainstalowania w większości domów i mieszkań z centralnym ogrzewaniem.

W zależności od potrzeb oraz indywidualnych preferencji mamy duże pole manewru jeśli chodzi o kształt, a niekiedy i kolor grzejników. Dla przykładu, jeśli nie chcemy umieszczać grzejnika pod parapetem okiennym i wolimy, aby znajdował się w innym miejscu możemy przemyśleć zakup pionowego grzejnika płytowego, który z łatwością zamontujemy na dowolnej ścianie, o ile pozwala na to instalacja CO.  Takie rozwiązanie sprawdza się np. w małych pomieszczeniach, łazience, ale i właśnie salonie, w którym odpowiednio dobrany grzejnik może pełnić także funkcje ozdobne. Ciekawe inspiracje odnajdziesz na: https://grupamo.pl/

Rodzaje grzejników płytowych?

Decydując się na zakup grzejnika płytowego do salonu, warto wiedzieć, że do wyboru mamy dwie opcje. Pierwszą z nich są grzejniki dekoracyjne do salonu aluminiowe, drugą stalowe, które zdecydowanie należą do najpopularniejszych. Ogólna konstrukcja grzejników płytowych stalowych i aluminiowych jest zbliżona. Składają się one ze zgrzanych płyt, w których obecne są pionowe i poziome kanały, przez które przepływa gorąca woda oraz z płyty konwekcyjnej.

Pewną zaletą grzejników aluminiowych jest jednak to, że nieco lepiej przewodzą ciepło. Poza tym posiadają wyprofilowane fabrycznie kierownice powietrza, dzięki czemu ciepło trafia wprost do pomieszczenia, w którym znajduje się grzejnik. Ich kolejnym atutem jest lekkość, a co za tym idzie łatwość montażu. Są też tańsze niż płytowe grzejniki stalowe, jednak nie dorównują im jeśli chodzi o wytrzymałość na uszkodzenia.

Zasada działania grzejnika płytowego

Na jakiej zatem zasadzie działają grzejniki płytowe? Otóż przepływająca przez obecne w nich kanały woda przekazuje ciepło do płyty konwekcyjnej, z której następnie przechodzi ono do powietrza. Woda w grzejniku może rozchodzić się na dwa różne sposoby: równolegle lub szeregowo. Regulacja temperatury jest natomiast możliwa za pomocą termostatu. Montując płaski grzejnik płytowy w salonie należy uprzednio dokładnie przeczytać instrukcję montażu oraz warunki gwarancji. Zainstalowanie go w nieprawidłowo lub w niewłaściwym miejscu może wiązać się z wadliwym działaniem. Warto o tym pamiętać.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.