Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne?

Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne

Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne powinno spełniać z jednej strony wymagania dekoracyjne, a z drugiej – musi też być po prostu funkcjonalne. Ma pozwalać na komfortowe i bezpieczne przemieszczanie się po ogrodzie czy tarasie po zmroku. Jak zatem je właściwie zaplanować?

Najpierw projekt

Pierwszym krokiem, jaki warto wykonać przy planowaniu dekoracyjnego i w pełni funkcjonalnego oświetlenia zewnętrznego, jest przygotowanie projektu oświetlenia. Jeśli nie mamy niezbędnej wiedzy na ten temat, warto pozostawić jego realizację ekspertom – elektrykom, którzy mają odpowiednie uprawnienia. We współpracy z takim fachowcem możemy zaplanować podstawowe punkty oświetleniowe, a ekspert powinien polecić nam rozwiązania, bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu.

Już na etapie budowy domu powinno się stworzyć profesjonalny projekt oświetlenia, dzięki czemu będzie można wygodnie wykonać instalację niezbędną do doprowadzenia prądu do źródeł światła. Przeróbki istniejącej instalacji domowej są kosztowne i problematyczne. Warto pamiętać o tym, że instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna być przeprowadzona przez minimum jeden oddzielny obwód. Dzięki temu likwidujemy sytuacje, gdy przez awarię oświetlenia zewnętrznego nie będziemy go mieli również we wnętrzu domu. Obwód zabezpieczyć trzeba wyłącznikami przeciwprzeciążeniowymi i wyłącznikiem przeciwporażeniowym.

Wybór źródeł oświetlenia zewnętrznego

Z uwagi na fakt, że oświetlenie zewnętrzne narażone jest stale na wpływ zróżnicowanych czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne, wybrane oprawy muszą spełniać kilka warunków:

  • być szczelne,
  • być odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • być odporne na czynniki atmosferyczne.

Takie założenia spełniają lampy przeznaczone do montażu na zewnątrz, na przykład lampy Massive. Wystarczy sprawdzić stopień ochrony IP, aby dowiedzieć się, czy lampa nadaje się do zastosowania na zewnątrz. Lampy ogrodowe lub oświetlenie zewnętrzne powinny być opatrzone symbolem IP44 dla oświetlenia ściennego (np. lampy Massive spełniają takie założenie), a oświetlenie montowane w nawierzchni musi mieć symbol IP 65. Pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, a druga wodoszczelność.

https://centrumswiatla.pl/pl/producer/Massive-Philips/80

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *