Jak wytępić karaluchy domowym sposobem? Karaluchy w domu

Jak wytępić karaluchy domowym sposobem Karaluchy w domu

Jak wytępić karaluchy domowym sposobem Karaluchy w domu

0
(0)

Wojna z karaluchami nie należy do łatwych. Jest to walka z wiatrakami, gdy mieszkamy w jednym budynku z innymi rodzinami, którym zbytnio nie zależy na czystości i higienie. Nawet, gdy uda się nam zwalczyć karaluchy, w takiej sytuacji i tak wrócą. Gdy cały budynek jest osaczony przez te owady, istnieje możliwość przeprowadzenia ogólnej, zbiorowej dezynsekcji, jednak nie mamy gwarancji, że każdy z mieszkańców zgodzi się zapłacić za to z własnej kieszeni, a jest to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się karaluchów.

Karaluch jaki jest, każdy widzi

Blatta orientalis jest gatunkiem owada z rodziny karaczanowatych. Jest to gatunek wszystkożerny, preferujący miejsca wilgotne oraz temperaturę od dwudziestu stopni Celsjusza do dwudziestu dziewięciu stopni Celsjusza. Ten kosmopolityczny owad występuje najczęściej w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Opanowuje magazyny, ludzkie siedziby, piwnice, kanały ściekowe i podziemne rury, o wysypiskach śmieci nie wspomnieć. Dorosłe samce osiągają do ponad dwudziestu ośmiu milimetrów długości ciała, samice natomiast do niespełna ośmiu milimetrów długości ciała. Ubarwienie brunatno czarne, bywają też rudawe i czarne i błyszczące. Z racji tego, że zjedzą wszystko, co da się zjeść, nie potrzebują wcale resztek naszego jedzenia, wystarczy im płyn do mycia naczyń, mydło lub włosy. Potrafią przeżyć bez pokarmu do czterdziestu dni, tym bardziej są w walce nierównym przeciwnikiem.

Znajdź kryjówkę karalucha – czyli jak wytępić karaluchy domowym sposobem

Karaluch uwielbia miejsca brudne i zaniedbane. Ich obecność w świeżo wyremontowanym mieszkaniu można zatem wytłumaczyć na kilka sposobów. Może być tak, że nasi sąsiedzi są na bakier z czystością i karaluchy od nich mogą przechodzić do nas. Mogą też przyjść do nas w gości z zsypu na śmieci, rurami, kanałami wentylacyjnymi. Gdzie zatem szukać ich kryjówki? Tam, gdzie znajdą to, czego potrzebują:

  • Wszelkie miejsca, w których przetrzymujemy pożywienie – spiżarni, kuchnia, przestrzenie między półkami, chlebak itp.
  • Miejsca pod dywanami, wilgotne szpary w podłodze lub ścianie
  • W pobliżu kaloryferów
  • W pobliżu rur centralnego ogrzewania

Pozbądź się nieproszonych gości, jak wytępić karaluchy w domu?

Zanim zabierzemy się za pozbywanie się karaluchów, musimy powziąć kroki prewencyjne, aby karaluchy nie miały którędy wejść i przede wszystkim, by nie miały po co do nas wchodzić.

  1. Z racji tego, że karaluchy są wszystkożerne, należy jak najczęściej odkurzać i myć podłogi. Należy również częściej sprzątać zakamarki w domu i mieszkaniu. Pożywienie należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
  2. Trzeba zabezpieczyć i zakleić wszelkie dziury i szczeliny. Musimy pozbyć się dziur w ścianach, podłogach, oknach, a na otwory wentylacyjne najlepiej nałożyć specjalne siatki, które zatrzymają karaluchy i których karaluchy nie zjedzą. Dobrze jest też sprawdzić ewentualne prześwity w rurach wychodzących ze ściany.
  3. Karaluchy uwielbiają piwo, zatem można je nim zwabić i upić, dzięki czemu będzie można je zwyczajnie zebrać i utylizować. Wieczorem rozłóż nasączone piwem gałganki materiału tam, gdzie występują karaluchy, możesz równie dobrze rozstawić kilka misek zawierających piwo. Rano gałganki razem z karaluchami będzie można zalać wrzątkiem lub spalić, a miski z piwem będą stanowić nie lada pułapkę dla karaluchów, które nie będą potrafiły pijane wydostać się z miski po śliskich ściankach.
  4. Żele, płytki, lepy czy pułapki na karaluchy to środki do walki z tymi szkodnikami dostępne w sklepach ogrodniczych. Pamiętać należy, aby podczas rozkładania wszelkiego rodzaju środków chemicznych i nie tylko, zachować szczególną ostrożność, gdy mamy w domu dzieci lub zwierzątka, które mogłyby się zatruć.
  5. Dobrym, domowym sposobem, który polecają wszyscy jest kwas borowy, który można kupić aptece. Można go zmieszać z cukrem i rozsypać tam, gdzie występują karaluchy. Dla ludzi i zwierząt nie jest szkodliwy, ale za to zabójczy jest dla karaluchów.
  6. Gdyby się zdarzyło tak, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie pozbyć się karaluchów, nie pozostaje nam nic innego, jak poprosić o pomoc fachowców od dezynsekcji. Może się zdarzyć tak, że gdy karaluchów jest bardzo dużo, dezynsekcję będzie trzeba powtórzyć po około czterech tygodniach, albowiem zabieg ten nie narusza jaj karaluchów.

 

 

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.