Jak dobrać oświetlenie LED?

Jak dobrać oświetlenie LED?

Jak dobrać oświetlenie LED?

5
(1)

Światło jest bardzo ważną częścią urządzania każdej przestrzeni. Dzięki dobrze zaplanowanej instalacji oświetleniowej funkcjonowanie jest bardziej efektywne, a aranżacja zyskuje na jakości. Nauka i praca przynoszą lepsze rezultaty, a samopoczucie ulga poprawie. Światło jest także dekoracją wnętrza. Oświetlenie ledowe może mieć różnorodną formę- od taśm ledowych po kurtyny i formy związane ze świętami.

Moc oświetlenia ledowego

Każda żarówka posiada parametr strumienia świetlnego, czyli ilość emitowanego światła, która jest określona w lumenach.  Im więcej lumenów, tym lampa mocniej świeci. Kiedyś moc żarówki określano w watach.  Po licznych badaniach naukowych okazało się, że lumeny lepiej oddają jasność. Waty określają jedynie moc, czyli ilość zużywanej energii elektrycznej. Przy zakupie żarówki należy zwracać uwagę na ilość limenów, ponieważ dwie lampy o takiej samej ilości mocy mogą mieć zupełnie inną jasność.  O nastroju w pomieszczeniu  i użytkowości oświetlenia decyduje jasność. Precyzyjne przeliczenie mocy na jasność nie jest do końca możliwe.

Czym jest taśma ledowa?

Taśma ledowa to nowoczesny i energooszczędny rodzaj  oświetlenia. To długa świecąca linia, która umożliwia wykonanie unikalnych wzorów dekoracyjnych.  Pozwala ona na osiągnięcie niesamowitych efektów wizualnych w oparciu o odpowiednio dobrane komponenty  oświetleniowe. https://sklep.neonica.pl/neonica-tasma-led-rgb-5050-150/ echuje się brakiem przebarwień i równomiernym oświetleniem całego pomieszczenia lub wybranego miejsca, np.: lustra, czy mebla. Współczynnik oddawania barw, który zapewnia poprawne  i wierne oddanie kolorów oraz dobre samopoczucie człowieka powinien wynosić CRI>80. Jeżeli powyższy współczynnik jest mniejszy niż 70, to światło przestaje być akceptowanalne dla naszego wzroku i ma działanie drażniące. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce przy zakupie tańszego oświetlenia ledowego z Chin.

Wieloletnie użytkowanie

 Taśma LED 5050 i taśma LED 5630 (https://sklep.neonica.pl/neonica-tasma-led-edison-5630-300-ip20/) charakteryzują się tak znakomitą jakością, że mogą być użytkowane przez 10 lat. Do produkcji taśm LED używa się chipów zgrzewanym czystym złotem, który jest doskonałym przewodnikiem, nie utlenia się i jest neutralny dla otoczenia. W tańszych produktach do zgrzewania używa się stopów metali nieszlachetnych.

Oświetlenie dekoracyjne

Taśmy ledowe  wykorzystywane  są głównie jako oświetlenie dekoracyjne. Linia światła jest równomierna, a koszty dodatkowego oświetlenia są praktycznie nieodczuwalne w rachunkach, To sposób na oryginalną aranżację pokoju lub sklepu, który dodaje pomieszczeniu elegancji i nowoczesnego wyglądu.

Im więcej światła rozmieści się w różnych miejscach w pokoju, tym mniej mamy problemów ze wzrokiem i w mniejszym stopniu odczuwamy zmęczenie. Piękne światło, które pasuje do wnętrza, sprawia, że czujemy się w danej przestrzeni bezpiecznie. Warto wiedzieć, że każdą taśmę ledową można przyciemnić. W sprzedaży jest także oświetlenie ledowe wodoodporne, które można umieścić w łazience i oświetlić nim lustro lub do ozdobienia ogród, czy drzwi wejściowych.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.