Fotowoltaika dla domu. Czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla domu. Czy to się opłaca?

Fotowoltaika dla domu. Czy to się opłaca?

0
(0)

Popularność fotowoltaiki w Polsce wzrosła w dynamicznym tempie. To ekologiczne rozwiązanie, które w znaczny sposób obniży rachunki, które płacimy za prąd. Co wpływa na opłacalność inwestycji?

Roczne zużycie prądu

Pierwszym etapem inwestycji w fotowoltaikę jest określenie, czy warunki naszego gospodarstwa domowego będą odpowiednie do montażu instalacji. Bardzo istotne jest określenie rocznego zużycia prądu i wysokości rachunków, jakie płacimy. To pozwoli na przekalkulowanie, jaką moc powinna mieć nasza instalacja i jaką powierzchnię zajmie, a przede wszystkim pozwoli rozstrzygnąć, czy będzie to dla nas opłacalne. Jeśli okaże się, że niewiele zaoszczędzimy, koszty inwestycji nieprędko się zwrócą.

Audyt fotowoltaiczny

Istotna w obliczeniach jest pomoc profesjonalnej firmy, która zajmuje się audytem fotowoltaicznym i montażem instalacji. Dokładne dopasowanie mocy i wielkości instalacji pozwoli nam uniknąć sytuacji, kiedy instalacja będzie za mała i nie wygeneruje wystarczającej energii, a co za tym idzie, nie zaoszczędzimy na rachunkach. Zbyt duża instalacja też nie będzie dla nas opłacalnym wyjściem, ponieważ nie będziemy w stanie zużyć całej wyprodukowanej przez nią energii.

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne muszą zostać zamontowane na naszym dachu pod odpowiednim do promieni słonecznych kątem. Należy pamiętać o tym, że będą one spełniały swoją funkcję jedynie, gdy nie będą zacienione. Dlatego na opłacalność naszej inwestycji może wpłynąć to, czy w przyszłości powstaną w naszym sąsiedztwie budynki, a także czy konstrukcja naszego dachu da możliwość optymalnego montażu paneli. 

Fotowoltaika będzie dla nas opłacalną inwestycją również ze względu na gwarancję długiej żywotności paneli. Komponenty od renomowanego producenta przy utrzymaniu odpowiedniej konserwacji mogą służyć nam praktycznie bezawaryjnie przez długie lata. Na stronie wielkopolskiej firmy SunErgo: https://sunergo.pl/ znajduje się więcej informacji o tym, co jeszcze wpływa na opłacalność fotowoltaiki, oraz jak wygląda dalsze serwisowanie domowej instalacji.

Dotacja

Oprócz przedstawionych powyżej aspektów, bardzo ważną rolę w opłacalności fotowoltaiki odgrywa dotacja z programu dofinansowującego rozwój fotowoltaiki w Polsce. Z programu Mój Prąd możemy uzyskać dotację w kwocie 5 000 zł na zakup i montaż instalacji, a dzięki temu całkowite koszty zwrócą nam się szybciej.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.