BHP w pracy, obowiązki pracodawcy podczas upałów

BHP w pracy, obowiązki pracodawcy podczas upałów

BHP w pracy, obowiązki pracodawcy podczas upałów

0
(0)

3Pomimo iż największe upały tego lata są już raczej za nami warto zastanowić się jakie obowiązki ma pracodawca wobec swoich pracowników. Sprawdź, czy Twój pracodawca zadbał w tym roku o Ciebie należycie.  

Kodeks pracy i przepisy BHP nie obejmują tylko i wyłącznie kwestii związanych z użytkowaniem miejsca pracy, wykorzystaniem maszyn, przepisami przeciwpożarowymi i pierwszej pomocy. W dziale tym znajdują się również wytyczne dotyczące pewnych ekstremów pogodowych mających negatywny wpływ na działania pracownika. Wśród nich znaleźć można właśnie wysokie i niskie temperatury.

Lato to pora roku, która w Polsce charakteryzuje się najwyższą średnią wielkością opadów. Jednak, gdy nie pada temperatura może osiągać dość wysoki poziom. Podczas tego lata, gdy słupki rtęci pokazywały w słońcu dużo powyżej 35. kreski wielu zastanawiało się czy praca w takich warunkach jest możliwa.

W tym miejscu musimy pewnie zawieźć wielu z Was. Nie ma ustawowo ustanowionej temperatury, która wskazywałaby na to, że powyżej niej nie można pracować.  Ustawodawcy wskazują jednak na temperaturę 25 stopni na zewnątrz i 28 w budynku, powyżej której uznaje się, że panuje upał.

Upał w pracy

Podczas upału na pracodawcy ciążą odpowiednie obowiązki. Najważniejszym z nich jest dostarczenie swoim pracownikom zimnych napojów. W zapisach prawnych nie znajdziemy jednak dokładnych wytycznych związanych z tym punktem. Jedyne co zabezpieczyły organa nadrzędne to, to, iż powinno ich starczyć dla wszystkich pracowników i mają być dostępne przez cały czas trwania pracy.
Bardzo ważne w tym przypadku jest to, że pracodawca nie może zrezygnować z tego obowiązku i np. wypłacić pracownikowi ekwiwalent za napoje.

Zaciemnienie biur

Innym obowiązkiem spoczywającym na pracodawcy z racji wysokich temperatur jest również zadbanie o odpowiednią temperaturę w miejscu pracy. Punkt ten tyczy się głównie hal i biur. To w nich pracodawca powinien umieścić, jeśli nie ma klimatyzacji, odpowiednią ilość wentylatorów. Ponadto do jego obowiązków należy również zadbanie o miejsce pracy, np. poprzez zaciemnienie okien, by światło nie świeciło bezpośrednio w monitor. Jeśli zaś mówimy o pracownikach wykonujących swoje zadanie na dworze, to odzież ochronna powinna być również dostosowana (w miarę możliwości) do panujących temperatur.

Kiedy możemy przestać pracować z racji upałów

Wróćmy jednak na chwilę do temperatury maksymalnej.  Jak już wspomnieliśmy nigdzie nie ma podanych temperatur powyżej których praca jest zabroniona. Jedyny wyjątek stanowią tutaj małoletni, którzy w temperaturze powyżej 30 stopni i wilgotności ponad 65% nie mogą wykonywać swojej pracy. W przypadku osób dorosłych takie przepisy nie istnieją. Niemniej jednak, jeśli wykonywanie pracy podczas upałów w jakiś sposób zagraża życiu i zdrowiu pracownika, może on zaprzestać pracy, jednocześnie natychmiast zgłaszając to przełożonemu.

Gorąc a zagrożenie życia

Zagrożenie życia latem jest dużo być bardziej realne niż mogłoby się to na początku wydawać. Niebezpieczeństwa czekają w znacznej mierze na pracowników wykonujących swoje zadania na otwartym terenie. W przypadku występowania wysokich temperatur, szczególnie na obszarach miejskich, mocno zurbanizowanych wzrasta ryzyko porażenia ciepłego, udarów cieplnych, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu. Dlatego w sytuacji silnego przegrzania, gdy pracownik zaczyna odczuwać senność, zawroty głowy, problemy z oddechem dla bezpieczeństwa swojego i często również innych współpracowników należy przerwać wykonywanie czynności służbowych. Analogiczna sytuacja występuje, gdy pojawiają się pierwsze objawy odwodnienia.

 

 

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.