Anturium w doniczce – uprawa, pielęgnacja. Jak dbać o anturium?

Anturium w doniczce - uprawa, pielęgnacja. Jak dbać o anturium?

Anturium w doniczce - uprawa, pielęgnacja. Jak dbać o anturium?

1
(1)

Kwiaty doniczkowe pozytywnie wpływają  na nasze samopoczucie, są przepięknym elementem wystroju, pasującym niemal do każdego wnętrza. W trakcie zakupów, warto jest zwrócić uwagę na właściwości danej rośliny i potrzebne niej warunki do życia. Moda na egzotyczne rośliny doniczkowe trwa w najlepsze. Miłośnicy kwiatów pokochali je za śliczne kwiaty i oryginalne liście. Kupując taką roślinę, trzeba zobaczyć na jej zakorzenienie w podłożu i na stan liści – jeżeli są przebarwione, to należy szukać zdrowego okazu. Jednym z najbardziej strojnych kwiatów egzotycznych jest anturium.

Rośliny egzotyczne – wyższe wymagania dla właściciela

Panuje stereotyp,  że rośliny egzotyczne można rzadko podlewać, rosną praktycznie w każdych warunkach i w zasadzie nie trzeba nic przy nich robić. Tymczasem prawda jest zupełnie inna – rośliny egzotyczne wymagają uwagi i znajomości materii. Potrzebują środowiska zbliżonego do naturalnego. W przeciwnym wypadku nie będzie ozdoby o wyjątkowo urodziwych liściach  i cudnych kwiatach. Zdaniem posiadaczy rośliny egzotyczne, np.: anturium nadają mieszkaniu wyjątkowego charakteru. Ich oryginalny wygląd od razu rzuca się w oczy. Goście patrzą na nie zachwyceni soczystą zielenią liści lub kwiatami w wielu barwach. Do wrażeń wzrokowych dochodzą również zapachowe, ponieważ  roznosi się cudowna woń i od razu człowiek chciałby jechać na egzotyczne wakacje i zobaczyć te rośliny w naturalnym środowisku.

Anturium – kwiat flamingów

Anturium ma wiele nazw potocznych: kwiat flamingów, język teściowej, kwiat ogoniasty, kintnia.

Anturium jest kwiatem o charakterystycznych dużych, czerwonych liściach.  Jest to roślina wyrazista, występująca w wielu kolorach, a nietypowe kwiaty pobudzają wyobraźnię, która daje przeróżne skojarzenia, co do kształtu kwiatów. Tropiki, wakacje, upalny dzień – to widoki, których dostarcza fantazja, kiedy ogląda się anturium. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej Środkowej– rośnie w takich krajach jak: Meksyk, na Kubie, Haiti, Jamajce, w Portoryko, Brazylia Argentynia czy Kostaryce. Anturium można uprawiać w doniczce na domowym parapcie. Trzeba jedynie poznać zasady pielęgancji tej urzekającej urodą rośliny.

Właściwości i zastosowanie anturium

 Anturium jest cenione nie tylko za zapierający dech w piersiach kwiatostan, ale także za intensywnie błyszczące, ozdobne liście wyglądają imponująco . W Polsce wykorzystywany jest jako kwiat cięty, do bukietów, wiązanek i na  prezent. Jest to zasługa nietypowego wyglądu tej rośliny. Posiadanie tego egzotycznego egzemplarza ma swoje pozaestetyczne zalety i wady. W wazonie z wodą  może przetrwać nawet miesiąc. Do wnętrza wnosi odrobinę egzotyki.

Dorodne anturium wygląda przepięknie w każdym miejscu. Efektownie ozdabia parapet, komodę, półkę na książki, czy  najbardziej elegancki stół. O oprawie, czyli efektownej osłonce lub doniczce należy pomyśleć przy zakupie rośliny.  Jedną z niekwestionowanych właściwości tej rośliny jest neutralizowanie szkodliwego amoniaku.

Niektóre części rośliny, zwłaszcza liście i pędy, zawierają  sok, w którym obecne są saponiny oraz nierozpuszczalne kryształki szczawianu wapnia o kształcie  mikroskopijnych igieł i mogą wbijać się w skórę powodując wysypkę i nieprzyjemne pieczenie. Ugryzienie tej rośliny kończy się obrzękiem warg, języka i gardła, co jest bolesne i powoduje problemy z oddychaniem. Może wystąpić także poważne zatrucie.

Roślina powinna stać z daleka od dzieci i zwierząt. Postępowaniem na wypadek zjedzenia anturium jest wywołanie wymiotów i szybka pomoc lekarska – najczęściej potrzebne jest pukanie żołądka.  Gdy sok z tej rośliny dostanie się do oczu, może doprowadzić do stanu zapalnego (łzawienia i pieczenia), a nawet do zapalenia spojówek. Dłonie po kontakcie z rośliną należy zawsze przepłukać zimną wodą.

Ciekawostka o anturium

Anturium ma wiele odmian i kolorów. Najwięcej ciekawych odmian rośnie w Panamie oraz w Meksyku. Większość z nich rośnie nad ziemią w zagłębieniach kory drzew. Nie tworzą  rozwiniętego systemu korzeniowego. Liście wyrastają często wprost z mięsistych korzeni. To, co potocznie nazywamy kwiatem, jest tak naprawdę przekształconym, kolorowym liściem zwanym pochwą kwiatową. Z niej wyrasta tzw. kolba – wydłużona część rośliny, na której umieszczone są maleńkie, kwiaty anturium. 

Kształt pochwy kwiatowej jednym przypomina  serce, innym  łódkę. Występują  w intensywnych  kolorach, np.: czerwonym, różowym, białym, kremowym, jasnozielonym i fioletowym. Kolejną ciekawostką  jest fakt, że barwa płatków może zmieniać się wraz z dojrzewaniem i przekwitaniem rośliny. Wiele gatunków anturium w godzinach południowych  powyższa roślina wydziela swoisty aromat, który słodki w przypadku odmian o jasnych kwiatach, cierpki i duszny w przypadku odmian o kwiatach ciemnych. Anturium należy do rodziny obrazkowatych podobnie jak skrzydłokwiat.

Temperatura i wilgotność optymalne dla anturium

Anturium to roślina egzotyczna.  Aby pięknie rosła musi mieć warunki zbliżone  do naturalnych – w otoczeniu musi być ciepło, ale powietrze powinno mieć dużą wilgotność.  Najładniej rozkwita, kiedy zapewni się roślince  temperatura  20-28 stopni Celsjusza.  Kolejnym warunkiem rozwoju kwiatu jest zachowanie odpowiedniej  wilgotności powietrza, która nie powinna być niższa niż 50%. W przypadku bardziej suchego powietrza najlepiej jest obniżyć temperaturę. Jednak pamiętając o tym, że nie może ona wynosić mniej niż 14 stopni Celsjusza.  W okresie wzrostu wymaga ona stałej temperatury powietrza, pomiędzy 16 a 23 stopniami. Anturium bardzo lubi stanowisko przy wschodnim lub zachodnim oknie.  Kwiatostany anturium nie tolerują zraszania. W ten sposób nie można podnieść wilgotności. Doradza się  postawienie obok doniczki  naczynia z wodą lub mokrym mchem. Niektóre gatunki anturium potrzebują 80% wilgotności powietrza, co niemożliwe do osiągnięcia w mieszkaniach, do których podłączone jest centralne ogrzewanie. Dlatego przed zakupem tej rośliny trzeba znać wymagania gatunku odnośnie wilgotności i swoje warunki domowe.

Odpowiednie stanowisko do uprawy anturium

Egzotyczny mieszkaniec parapetu powinien mieć stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Ekspozycja rośliny na bezpośrednie działanie słońca grozi poparzeniem liści. Przy niedostatku światła (półcieniu), kwitnienie może być bardzo ograniczone.  Nie wolno stawiać powyższej roślinki pośród gatunków o dekoracyjnych liściach, ponieważ mogą zasłaniać sobie nawzajem światło.  Podłoże doniczki należy wyłożyć warstwą  drenażu, ponieważ anturium nie znosi wody gromadzącej się w korzeniach. Podłoże musi być lekkie, przepuszczalne i mieć kwaśny odczyn pH 4,5 – 5,5. Do uprawy anturium w doniczce  najlepsza jest  gotowa ziemia do storczyków oraz komponenty w postaci perlitu, torfu, kory sosnowej. Na dużych liściach chętnie gromadzi się kurz, dlatego trzeba je regularnie przecierać lekko wilgotną gąbką.

Przeciwwskazane zraszanie

Generalnie nie wolno zraszać anturium, ponieważ jest to roślina, która nie lubi nadmiaru wilgoci.

Zraszanie sprawdza się tylko w przypadku roślin przekwitłych, posiadających jedynie zielone liście Skropione wodą kwiaty  barwne pochwy kwiatowe szybko  tracą swoją urodę, ponieważ zostają oszpecone przez brązowe plamy.

Zimowanie anturium

Zimą jest czasem odpoczynku dla roślinności. Oznacza to, że otoczeniu anturium powinno być o wiele chłodniej niż latem. W zależności od gatunku roślina potrzebuje  w tym czasie temperatury od 10 do 18 stopni. Takie warunki zimą pozwalają kwiatowi zainicjować wiosenne kwitnienie. Uprawiając omawiany okaz na parapecie, trzeba pamiętać o ważnej zasadzie — wraz ze spadkiem temperatury otoczenia należy obniżyć również wilgotność powietrza.  Roślinie nie służy wychłodzony parapet.

Podlewanie dopasowane do pory roku

Anturium, jak wiele kwiatów egzotycznych, które zadomowiły się w naszych mieszkaniach wymaga podlewania dopasowanego do pory roku. To w końcu roślina pochodząca z tropików genetycznie przystosowana do ciepła i wilgotności. Efektem niewłaściwego nawadniania rośliny będzie zahamowanie jej wzrostu i brązowienie liści.  Egzotyczny okaz nie może być podlewany kranówką . Ma w tym względzie naprawdę spore wymagania. Należy przygotować wodę przefiltrowaną w temperaturze pokojowej i pozostawioną na kilka dni do odstania. Woda chlorowana lub zimna kranówka, zwłaszcza ta o dużej zawartości wapnia  zniszczy liście – będą na nich paskudnie wyglądające żółte plamy. W okresie wegetacji (marzec-wrzesień),  roślina musi otrzymać wodę co kilka dni,  w taki sposób, aby gleba była lekko wilgotna. Kolejne podlanie musi  nastąpić, kiedy górna warstwa ziemi wyschnie. Dozwolone jest zanurzanie   w wodzie na kilka minut całej bryły korzeniowej. W czasie jesienno-zimowym, kiedy roślinka odpoczywa, ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na wodę- wystarczy ją nawadniać raz w tygodniu. Jeżeli ziemia w doniczce po tygodniu jest jeszcze wilgotna, to podlewanie można odłożyć do czasu przesuszenia gleby w doniczce. Właściciel musi obserwować roślinę i dopasować nawadnianie do potrzeb swojego egzemplarza.

Zasady przesadzania anturium

Młodą roślinkę trzeba przesadzać w zależności od gatunku co roku lub co dwa lata. Starszym okazom należy zmienić doniczkę raz na 3 lata. Najlepszym momentem na przeniesie kwiatka do nowej doniczki, jest wczesna wiosna, kiedy ku końcowi dobiega czas odpoczynku i pojawiają się nowe pędy.  Bezwzględnym wskazaniem do przesadzania są splątane, zgniecione korzenie, oplatające całą ziemię w doniczce i wystające przez jej otwory. Oznacza to, że sadzonka nie ma wystarczającego miejsca do rozwoju. Nowa doniczka musi być o rozmiar większa od starej.  Na jej dnie należy utworzyć warstwę drenażową, ponieważ jest ona niezbędna do odprowadzania wody. Drenaż eliminuje ryzyko gnicia korzeni . Wystarczy na wysokość kilku centymetrów wysypać donicę keramzytem, dosypać  ziemi i umieść w niej roślinę. Korzenie lekko przesypujemy i ugniatamy.

Oszczędna roślina

Jedną z zalet anturium jest to, że sadzonka nie jest żarłokiem i powoli pobiera składniki odżywcze z podłoża. Nadmierne nawożenie skutkuje zasoleniem i usychaniem sadzonki.  W zupełności wystarczy nawożenie raz na dwa tygodnie  i to tylko w okresie intensywnego wzrostu- od marca do września.

3 najpopularniejsze gatunki anturium uprawiane w doniczkach

W uprawie doniczkowej spotyka się botaniczne gatunki tej rośliny oraz międzygatunkowe hybrydy i odmiany hodowlane. Do najpopularniejszych odmian anturium goszczących w naszych domach zalicza się:

  • Anturium Andrego – zdecydowanie najczęściej wybierana odmiana, znana z  zielonych, skórzastych  liści o kształcie serca lub strzałkowatych, do 40 cm długości. Ma jasnoczerwoną pochwę kwiatostanową oraz żółtą kolbę o długości 6-8 cm.
  • Anturium Scherzera ma liście ciemnozielone, skórzaste, strzałkowe o długości do 30 cm i szerokości do 6 cm. Pochwa kwiatostanowa jest koloru czerwonego, a kolba przybiera ładną pomarańczowoczerwoną albo czerwoną barwę i jest wygięta albo spiralnie skręcona.
  • Anturium powabne słynie ze swojej dekoracyjności – jego  liście są sercowate ze srebrzystobiałym żyłkowaniem. Kwiatostan niepozorny, kolba zielonkawożółta do 12 cm.

Trudne rozmnażanie anturium

Rozmnażanie anturium z nasion jest wprawdzie możliwe, ale jest to dość trudne w naszych warunkach klimatycznych.  Często nasiona nie dojrzewają, źle kiełkują albo wyrastają z nich słabe siewki.  Zdecydowanie lepszą metodą otrzymania nowych roślin  jest rozmnażanie przez podział. Nie jest to łatwe i  udaje się tylko w przypadku dobrze wyrośniętych, starszych roślin.  Korzenie trzeba rozdzielać bardzo ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Można też oddzielić ukorzenione pędy boczne, które utworzyły się obok starszych okazów.

Anturium bez wątpienia zasługuje na uwagę – jest to roślina nietypowa, choć niełatwa w uprawie. Pięknie wygląda w bukiecie i długo wytrzymuje w wazonie. Trudnością uprawową jest fakt zapotrzebowania na bardzo dużą wilgotność powietrza, co bywa niewykonalne w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Jak każda roślina egzotyczna nie może być wystawiana na bezpośrednie słońce.

Kliknij gwiazdki, aby ocenić artykuł!

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domowy Inspirator 2015-2019 | Newsphere by AF themes.